glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

eu-srbija novi predsednik srpska lista
bih pasos migrant2 titova knjiga novak-444 srbija sl

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

STA: Usvojena Deklaracija o mirnom rešavanju problema/Predstavnici EU u Kranju: Ne ignorisati Jugoistočnu Evropu

 

izvor : agencije  foto:

03.06.2017.

 

kranjSTA: Usvojena Deklaracija o mirnom rešavanju problema

KRANj - Zemlje Jugoistočne Evrope moraju jačati napore u cilju političke stabilnosti i pomirenja, i mirno rešavati svoje probleme, pri čemu vrata EU moraju ostati otvorena za nove članice, navodi se u Deklaraciji koja je usvojena na samitu Procesa „Brdo-Brioni”, javlja slovenačka agencija STA.

Da bi se postigla stabilnost, vladavina prava mora da postane opšteprihvaćen princip u svim aspektima i širom susedstva. Takođe, otvoreni dijalog bi trebalo osnažiti, a nacionalističku i zapaljivu retoriku izbegavati”, navodi se u tom dokumentu, prenosi ista agencija.

Istovremeno, u Deklaraciji se napominje da nije dovoljno samo obećati daleku perspektivu članstva u EU da bi se održalo poverenje u proces pristupanja, već su „potrebne opipljive političke akcije”, dodaje STA.

Jasnu evropsku perspektivu trebalo bi ohrabriti s ciljem „delovanja u pravcu ubrzane dinamike za one kandidate koji mogu da brže napreduju duž reformskog puta, pogotovu ako je to potvrđeno napretkom u oblasti vladavine prava, sudstva, nacionalnih manjina i dobrog upravljanja”, poručeno je u zajedničkoj Deklaraciji, kako prenosi slovenačka agencija.

U istom dokumentu se, dodaje STA, ukazuje da bi svaka zemlja trebalo da ima „slobodu da bira političke i bezbednosne saveze”, ali se ističe potreba za „uzdržavanjem od bilo kakvog mešanja u pitanja koja se tiču procesa odlučivanja koji suštinski spadaju pod nadležnost domaćeg pravosuđa”.

Kad je reč o odnosima u regionu, u Deklaraciji se navodi da je „iskreno angažovanje u procesu pomirenja i rešavanju svih nerešenih pitanja na miran način i putem političkog dijaloga, u skladu sa međunarodnim pravom i dobrosusedskim odnosima, preduslov za postizanje pravednih rešenja”, navodi STA.

U završnom dokumentu se, na kraju, poziva na dublju ekonomsku saradnju koja će, takođe, region učiniti privlačnijim za investicije, zaključuje slovenačka agencija.

Na godišnjem sastanku lidera jugoistočne Evrope u okviru procesa „Brdo-Brioni”, koji je održan danas u Brdu kod Kranja, učestvovao je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Predstavnici EU u Kranju: Ne ignorisati Jugoistočnu Evropu

kranj2

KRANj - Predsednici Slovenije, Hrvatske i Nemačke pozvali su Evropsku uniju kao celinu i sve države članice tog bloka da Jugoistočnu Evropu vrate u vrh političke agende, u trenutku kada se situacija u tom regionu pogoršava, a oštra retorika preti da potkopa stabilnost, što bi se moglo odraziti i na celokupnu Uniju, navodi STA.

Slovenački predsednik Borut Pahor, hrvatska predsednica Kolinda Grabar-Kitarović i nemački predsednik Frank-Valter Štajnmajer uputili su taj apel nakon razgovora sa liderima Zapadnog Balkana na samitu u okviru Procesa „Brdo-Brioni”, koji je danas održan u Brdu kod Kranja.

Štajnmajer, koji je današnju raspravu na sastanku u okviru Procesa „Brdo-Brioni” ocenio kao veoma otvorenu, istakao je da problemi s kojima se suočavaju EU i njene države članice ne smeju da odvrate Uniju od rešavanja pitanja Jugoistočne Evrope.

Nemački predsednik je ukazao da svi oni koji se sećaju kasnih 1990-ih ne žele da se takva vremena ponove.

Moramo shvatiti da će se ono što ovde uspe, ili ne uspe, odraziti na sve nas”, poručio je Štajnmajer, pozvavši na mir i stabilnost regiona kao na vrhunski prioritet EU.

On je napomenuo da je u našem regionu bio „dovoljno često da bi znao da prošlost nije zaboravljena”, ali je naglasio da region, da bi uspeo, mora da deluje zajednički, uprkos svojoj prošlosti, navodi STA.

Pahor je rekao da je rasprava bila otvorena i da su glasovi povremeno podizani, ali da je, pošto je jasno da postoji nedostatak dijaloga, važno da se lideri sastanu i otvoreno razgovaraju.

Prema Pahorovim rečima, očuvanje stabilnosti u regionu mora biti na agendi EU, kao i država članica i diplomata, a istovremeno ističe da proces proširenja treba posmatrati kao „politički, a ne tehnički proces”.

Slovenački predsednik, takođe, naglašava da i zemlje regiona moraju uložiti napore počev od retorike pune poštovanja koja promoviše pomirenje, prijateljstvo i atmosferu suživota.

Sličnog je mišljenja i Grabar-Kitarović, koja je ukazala na potrebu otvaranja gorućih pitanja pre nego što eskaliraju u probleme punih razmera.

I ona je naglasila da ovaj region mora biti stalno na agendi EU i da u procesu proširenja treba da uslede konkretni koraci.

Uz to, hrvatska predsednica je skrenula pažnju na uticaj stranih sila koje su počele da vrše uticaj u regionu, ispunjavajući vakuum koji je nastao usled odsustva EU.

Kako je naglasila, svaka zemlja ima pravo da se pridruži bilo kojoj organizaciji, ali treće strane se ne smeju mešati jer podstiču nestabilnost, navodi slovenačka agencija.

 

 

Romac: Terorizam se ne rješava kaosom na granicama

Slovenija protiv produženja kontrola granica u Šengenu

Slovenački parlament usvojio "leks Merkator"

Pahor, Duda i Ivanić pozvali na proširenje EU na Balkan

Balkanska ruta mora biti bolje zatvorena/Jadranska izbjeglička ruta, izborni spin slovenskog premijera

Slovenija usvojila zakon o mogućem zatvaranju granice za migrante

Slovenci podržavaju jaču kontrolu granice zbog izbjeglica/Izbeglice satima čekale na "ničijoj" zemlji

Delo: EU da posveti više pažnje Z. Balkanu u 2017. zbog RUS

Slovenci optimističniji u očekivanjima za 2017. godinu

Slovenci podigli ograde na dva prelaza sa Hrvatskom/Cerar: EU potrebna zajednička imigraciona politika/Plenković: Nema dramatičnog priliva izbeglica

Slovenija tužila Hrvatsku Evropskom sudu za ljudska prava

Nužna dalja podrška Zapadnom Balkanu za obustavu imigracije/Cerar za ukidanje pasoških kontrola na granici sa Austrijom/Vulin: Srbiji šest miliona evra dodatne pomoći za migrante

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis