glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

vlada1 srpska lista4 cg-nato5
bandic77 opozicija444 balkis dzimi novak-9999

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Put ka Evropi povod da se menja Ustav

 

izvor : novosti online  foto:

05.06.2017.

 

skupstina11

Isticanjem promene Ustava kao jednog od ključnih zadataka u njegovom predsedničkom mandatu, Aleksandar Vučić praktično je dao znak za početak rasprave o novom najvišem pravnom aktu države.

Vučić je naglasio da će se u promeni Ustava tragati za konsenzusom, a među najvažnijim pitanjima koja će otvoriti u debati jesu - oblik političkog sistema i odnos prema preambuli koja govori o Kosovu i Metohiji.

Upravo je preambula prva stvar koja se nameće kada se govori o izmenama Ustava. Profesor ustavnog prava Vladan Petrov kaže da prilikom javne debate o najvišem pravnom aktu treba izbeći da se ona svede samo na pitanje preambule.

- Nju ne bi trebalo brisati jer je reč o ideji vodilji Ustava - kaže Petrov. - Čak i kada bismo je obrisali, KiM mora ostati u normativnom delu i ne smemo da uradimo ništa što bi amputiralo južnu pokrajinu iz Ustava. Tačno da je fakticitet drugačiji, ali to je nešto što je trenutno, a Ustav se piše za vjek vjekova. Reč je o principu da je teritorijalni integritet suštinska odlika moderne države.

Kao slabosti sadašnjeg Ustava na koje treba obratiti pažnju, Petrov ističe deo o ustavnom sudstvu koji, prema njemu, sadrži preglomazne formulacije i nadležnosti kao i komandovanje vojskom.

- Kada je reč o ulasku u EU postoji grupa odredaba koje se moraju promeniti, to se odnosi na takozvanu integrativnu klauzulu - skup odredaba koje moramo da promenimo da bismo omogućili transfer nadležnosti na Uniju. Sve ostale promene treba izvršiti da bismo Ustav učinili boljim zbog nas samih - kaže Petrov.

Političke stranke u Srbiji još nemaju odgovor na pitanje treba li jačati predsedničku funkciju, ili ići ka čistijem parlamentarnom sistemu i izboru predsednika u parlamentu. Otvorena je i debata o tome treba li korigovati proporcionalni izborni sistem. O tome se diskutovalo pre dve godine kada je osnovana Akciona grupa za reformu političkog sistema koju je predvodio Zoran Babić, ali čiji rad nije dao rezultate.

Lider LDP Čedomir Jovanović smatra da se rešenja za novi Ustav moraju tražiti u dijalogu vlasti i opozicije:

- I jedni i drugi moraju da razumeju da nas međusobni obračuni i sukobi, koji samo dodatno polarizuju i troše društvo, onemogućavaju da o najbitnijim temama za budućnost Srbije razgovaramo i u drugi plan stavimo strančarenje i partijske rovove.

U debatu o novom Ustavu već se uključila Demokratska stranka koja je iznela svoj predlog za promene u oblasti pravosuđa.

POTVRDA NA REFERENDUMU 

Prema akcionom planu za poglavlje 23, promene iz oblasti pravosuđa trebalo bi da se obave do kraja godine. Petrov, koji je glavni autor analize Mistarstva pravde o ustavnom okviru u ovoj oblasti, kaže da se nacrt izmena tog dela Ustava može brzo završiti. Pitanje je, međutim, da li će se vlast odlučiti na parcijalnu promenu po oblastima, ili sačekati na izmene kompletnog Ustava. Najveći problem u prvom pristupu je što se svaka bitna izmena mora potvrditi na referendumu, pa bi građani morali makar dvaput da izlaze na birališta.

novosti.rs

 

 

Za nedelju dana 500 migranata pokušalo ulazak u Mađarsku

Opozicija u Srbiji: Da li Beograd i Čačak mogu zajedno

Vučić zakazao konsultacije, pojedine opozicione stranke neće se odazvati pozivu

Opozicija najavljuje blok - hoće li o(p)stati zajedno?

Nemačka dala saglasnost za otvaranje još dva poglavlja

Cucić: Pojedini migranti se vraćaju u Srbiju sa vidljivim povredama

Novi predsednik pita Srbiju o Kosovu

Opozicija spremna da razgovara o zajedničkom delovanju, još bez dogovora

Vučić preuzeo dužnost predsednika Srbije

Vučić podneo ostavku na mesto premijera/Nova Vlada Srbije i premijer poznati do 20. juna

Građani za hranu imaju manje od dva evra dnevno

Uz himnu i gardu završeno redovno zasedanje Skupštine

Srbija šesta zemlja u Evropi po broju otvorenih radnih mesta

Deca migranti u školi, lekcije iz humanosti, srpskog i matematike

Dijalog Beograda i Prištine u drugom planu

Srbija ne da imunitet za graničare EU

Rehabilitovan Nikola Kalabić

U Slovačkoj potpisuju peticije protiv srpskih radnika

Muftije: Rušenje džamije politički čin. Ministarstvo: Zakon važi za sve

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis