glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

Loading
 

ograda33 hapsenje11 rusi
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Odalović: Pet država dogovorilo prodaju imovine bivše SFRJ

izvor: agencije  foto:                                                                                                26.10.2016.

ambasade 8

BEOGRAD - Srbija, Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Makedonija dogovorile su se da prodaju objekte u kojima su bila diplomatsko-konzularna predstavništva bivše zajedniče države, a Srbiji će pripasti 40 odsto vrednosti prodate imovine, potvrdio je za RTS Veljko Odalović, generalni sekretar MSP.

Dogovorom koji je postignut u ponedeljak u Ljubljani, naloženo je da se prikupe ponude za diplomatsko-konzularna predstavništva u Bonu, Bernu, Tokiju i Njujorku, kao iza šestosobni stan na Menhetnu, koji se ne koristi od 1992.

"Našoj zemlji od prodaje tih nekretnina pripada 39,5 odsto dobijenog novca, a kada dođe do prodaje, dogovoreno je da se najpre Srbiji isplati dva miliona i devetsto hiljada dolara, koje je uložila čuvajući rezidenciju u Njujorku od 1992. godine. Za tih svih pet objekata plaćamo negde preko 600.000 godišnjih troškova samo na održavanje. Sada, posle sastanka u Ljubljani imamo i praktično metodologiju", rekao je Odalović.

Dogovorom je, naime, predviđeno da objekti idu na međunarodni tender, koji će biti objavljeni u poznatim svetskim listovima "Vašington postu" i "Ekonomistu".

Od 123 nekretnine, u procesu sukcesije do sada su podeljena 72 objekta, ostao je još 51, a većinu neraspodeljenih objekata koristi ili održava Srbija, poput šestosobnog stana u Njujorku, za koji mesečno plaća održavanje 14.000 dolara.

To je i jedan od razloga zbog kojeg je Srbija najviše zainteresovana za podelu imovine, jer do konačne raspodele i primopredaje upravo ona ima obavezu da čuva i održava diplomatsko-konzularna predstavništva.

"U ovom trenutku od tog 51 objekta, što po Ankesu B vredi 110 miliona dolara, 43 miliona pripada Srbiji. Takođe smo uspeli da nametnemo potrebu da se raščisti status objekata u Moskvi, Nju Delhiju i Adis Abebi", rekao je Odalović.

Inače, u istom danu kada je potpisan dogovor pet država premijeri Srbije i Slovenije Aleksandar Vučić i Miro Cerar u Beogradu su izjavili da su dogovorili naredne korake u rešavanju pitanja nasleđa bivše Jugoslavije.

Tako je Vučić izjavio da Srbija potražuje automobile Josipa Broza Tita i vilu na Bledu, dok je Slovenija zainteresovana da određene umetnine budu vraćene u tu zemlju.

"Mi bismo to rešili bilateralno, a ne kroz sukcesiju. To ide u dobrom smeru, u prijateljskom duhu", poručio je Vučić nakon sastanka sa slovenačkim kolegom u Beogradu.

Cerar je tom prilikom potvrdio da dve zemlje sarađuju po pitanju arhivskih dokumenata, da se ti arhivi polako prenose u Sloveniju, ali da sarađuju i u oblasti uredenja zajedničke imovine i prenosa konzularno-diplomatskih predstavništava.

Sporazum o sukcesiji između bivših članica SFRJ zaključen je u Beču 29. juna 2001, a podela imovine obuhvatila je pokretnu i nepokretnu imovinu, diplomatsku i konzularnu imovinu, finansijska potraživanja i dugovanja, arhiv, penzije, dugovanja i privatnu svojina.

 

 

Pisci iz dijaspore na Sajmu knjiga u Beogradu

Mančang: Ukidanje viza početkom 2017, dolazi Kineska banka

Podela imovine bivše SFRJ: Za deobu 43 miliona dolara

U Frankfurtu na najvećem Sajmu knjiga na svetu i 28 izlagača iz Srbije

Odbor za dijasporu o žrtvama genocida i Holokausta

Osnovan Nacionalni savet Srba u Sloveniji

Posao u Nemačkoj za 2.770 radnika iz Srbije

Koliko Srba ima u Evropi?

Đukić Dejanović: Plan povratka važan kao i saradnja s onima koji su otišli

Ulaz u Šengen možda će se plaćati

Benedikt: Šanse da azilanti iz Srbije ostanu u EU su nula

Nema novih odeljenja dopunske nastave

Ministar Vukosavljević na sajmu knjiga u Pekingu/Austrijsko ministarstvo nagradilo srpsku istraživačicu

Srbi u Rumuniji najbolje organizovani

Doznake dijaspore u 2016. 1,1 milijarda evra!

Ekonomsko uključivanje dijaspore ključno za novu vladu

U Nemačkoj 50.000 Srba na socijalnoj pomoći

BH dijaspora kao neiskorišten rudnik zlata

Podela ambasada: Slovencima vila u Braziliji

Ostavinska rasprava Srbije i Hrvatske, da li je moguć dogovor?

U Rim ide Dačićeva šefica kabineta ili pomoćnik?

1.800 knjiga za biblioteke u dijaspori

Studenti posetili ambasade Češke i Francuske

Ambasade otvorile vrata za mlade

Dijaspora može pomoći umetnicima iz matice

Doznake iz dijaspore značajnije od stranih direktnih investicija

Konkursi za sufinansiranje

Austrijski zakon o azilu na udaru kritika

Zapadni Balkan na listi "sigurnih zemalja"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

 

uslovi koriscenja

naslovna

 

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert