glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

IFIMES: SAD i EU da pomognu Makedoncima da vrate državu

izvor: agencije  foto:                                                                                                                   27.04.2016

skoplje1_3

LJUBLJANA - SAD i EU ne smeju ostaviti Makedoniju na cedilu i njene građane, koji su već 10 godina taoci režima bišeg premijera Nikole Gruevskog, već im treba pomoći da vrate "ukradenu vlastitu državu i ponovno uspostave demokratiju", a izbore prolongirati sve dok se ne ispune uslovi za njihovo održavanje, zaključak je nalitičara Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane.

Uz podsećanje na čitav niz događaja koji potresaju Makedoniju, s posebnim akcentom na odluku predsednika Đorđa Ivanova da abolira više desetina državnih i političkih zvaničnika umešanih u aferu "prisluškivanje", ali i na odluku o zakazivanju izbora za 5. jun, iako za to nisu stvoreni uslovi, IFIMES konstatuje da je makedonski režim "u strahu i panici", jer su mu odbrojani dani.

Zbog toga je on spreman, tvrde u analizi, da nanese dodatnu štetu državi s obzirom na to da je čak 40 odsto makedonske privrede u (para) vlasništvu najuticajnije vladajuće VMRO-DPMNE Nikole Gruevskog.

"U Makedoniji na delu imamo eroziju režima i aktivnosti pojedinaca iz režima, koji su se već ponudili opoziciji u ulozi 'svedoka-saradnika'", navodi se u analizi.

Ističe se da dosadašnji odnos EU prema događanjima u Makedoniji ugrožava evropske vrednosti, s obzirom da se EU nije adekvatno odazvala ili je sa odazivanjem zakasnila.

Time je, navode, EU dodatno izgubila kredibilitet među makedonskim građanima, a posebno zbog podrške i koketiranja sa omraženim režimom. 

"Ukoliko se nastavi dosadašnja eskalacija situacije u Makedoniji EU će biti prisiljena da donese odluku o prekidu diplomatskih odnosa i povlačenju ambasadora država članica EU iz Makedonije", ukazuju iz IFIMES-a.

Smatraju da je u Makedoniji potrebno relaksirati odnose kroz organizaciju fer, poštenih i transparentnih izbora, a tome bi, tvrde, dodatno doprinelo hapšenje ključnih aktera destabilizacije Makedonije, pre svega, dvojca Gruevski - Mijalkov. Mijalkov je, inače, bivši šef tajne službe koji je ostavku podneo nakon događaja u Kumanovu 9. maja prošle godine.

Potrebno je, ističu, da SAD i EU izraze i snažniju podršku tužiteljkama  Specijalnog tužilaštva Janevoj, Fetahiji i Ristevskoj, ali i drugim tužiteljima, jer će angažman Specijalnog javnog tužilaštva povratiti poverenje u institucije makedonske države i doprineti dekriminalizaciji politike i javne scene u Makedoniji. 

"Ukoliko se ne pročiste izborni spiskovi, na kojima je višak 330.000 birača biće potrebno ponovno prolongirajne prevremenih izbora, koji su zakazani za 5. juni 2016, jer će u suprotnom održavanje izbora podsećati na nedavno održane parlamentarne izbore u Siriji, koji su organizovani da bi se očuvao režim Bashara al-Ašada, i kakve civilizovani svet ne priznaje", navodi se u analizi IFIMES-a.

Ukazuje se i na to bezbednosni stručnjaci upozoravaju na mogućnost atentata na najviđenije lidere opozicije kao što se to, na primer, desilo 2006. kada je izvršen atentat na Arbina Džaferija.

Ta opasnost je, upozorava se, od nedavno povećana, kada je režim oduzeo zakonska i ustavna prava ministru za unutarnje poslove u prelaznoj vladi Oliveru Spasovskom (SDSM) i poništio sve njegove odluke, jer se, objašnjavaju, "režim i dalje zasniva na represivnom aparatu". 

Ukazuje se i da je pre izbora neophodno uspostaviti regulaciju medija, jer je u postojećem "kreiranom i režiranom" ambijentu apsolutno favorizirana VMRO-DPMNE, koja je tokom 10-godišnje vladavine građanima Makedonije ukrala državu i demokratiju.

Pri tome je, navode, imao svesrdnu pomoć albanske partije DUI, koju predvodi Ali Ahmeti.

"VMRO-DPMNE se uglavnom bavio institucionalnim kriminalom i korupcijom, jer pod kontrolom ima sve poluge vlasti, dok je albanskim liderima uglavnom prepustio vaninstitucionalni kriminal", navodi se u analizi, zbog čega se sugeriše formiranje specijalnog suda, koji bi procesuirao. zajedno s tužilaštvom, silni kriminal. 

Procenjuje se, prema navodima IFIMES-a, da je u poslednjih 10 godina vladavine VMRO-DPMNE iz Makedonije izvučeno oko 2,2 milijarde evra kroz razne oblike kriminala i korupcije.

To je, kako se navodi, po intenzitetu i sadržaju neprimereno veći kriminal od onog za koji je optužen nekadašnji hrvatski premijer Ivo Sanader.

 

 

 

Protesti u Skoplju i drugim gradovima, sve manje okupljenih

Skoplje: Sprečen protest demonstranata ispred Ustavnog suda

Protesti u Skoplju: Farba vs patriotske pesme

Makedonskoj političkoj krizi ne nazire se kraj

Ponovo protesti u više gradova

Izbeglice blokirale prugu u Idomeniju/Nemačka pokušava da ubrza integraciju izbeglica

Političari će morati ponovo da pregovaraju

Makedonija ide na izbore 5. juna/Poposki: Krizu u Makedoniji iskoristiće Grčka/Skoplje: Protesti sve masovniji

Poljska ocijenila odluku o relokaciji izbjeglica mrtvom

Protesti u Skoplju već drugu noć zaredom, 12 uhapšenih, povređen novinar

Zaev odbio pomilovanje Ivanova, dva pokušaja proboja kordona

Makedonski MUP: U incidentima učestvovalo 3.000 migranata

Glavna opoziciona stranka bojkotovaće izbore/Makedonski parlament raspušten u ponoć, izbori 5. juna

Nove varnice između Atine i Skoplja zbog izbegličke krize

Bivša ministarka odbrane u “timu” osumnjičenih za uništavanje opreme za prisluškivanje

Italija: Obalska straža spasila više od 1.500 migranata

Spasovski: Nije bilo policijskih akcija u Makedoniji/Policija objavila kraj akcije, nema opasnosti od terorizma

Deportacija migranata sa grčkih ostrva od 4. aprila

Grčki ministar unutrašnjih poslova: Idomeni je moderan Dahau

U Idomeniju sve više bolesnih migranata/Avramopulos: Humanitarna situacija u Grčkoj sve gora

Od Grčke do Makedonije i nazad: Izbeglički očaj

Promena rute - izbeglice idu ka Albaniji/Grčka će za nedelju dana rešiti priliv izbeglica u Idomeniju

Makedonija: Zaglavljeni na 'ničijoj zemlji'/Ivanov: Makedonija plaća greške EU

Merkel: Zatvaranje balkanske rute ne rešava problem/Grčka: Migranti da odu iz kampa u Idomeniji

Neregularni migranti nazad u Tursku, Ankari vizna liberalizacija

EU: Grčkoj rok do 12. maja da registruje migrante

Tusk ekonomskim migrantima: Ne dolazite u Evropu/EK: Za izbeglice 700 miliona evra, apel za spas Šengena

Makedonija vraća migrante zbog istog datuma rođenja/Nemačka N-TV objavila novu izbegličku rutu

Suzavac i kamenice na Đevđeliji, migranti probili ogradu /Štajnmajer: Zemlje EU da ne krive jedna drugu zbog izbeglica/Erjavec: Skeptičan sam prema dogovoru EU i Turske

AP: Grčka se ipak pretvara u "skladište izbeglica"

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert