glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

Loading
 

prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Hahn: Poštovati odluke Ustavnog suda BiH o referendumu/Zašto Beograd nije odgovorio Dodika?

izvor: rse foto: mia/rfe                                                                                                    04.09.2016.

han-migranti

Hahn za RSE: Poštovati odluke Ustavnog suda BiH o referendumu

Evropski komesar za proširenje Johannes Hahn kaže u razgovoru za Radio Slobodna Evropa​ da bi trebalo još jednom razmisliti o referendumu​ koji nameravaju da organizuju čelnici u Republici Srpskoj i da se odluke Ustavnog suda moraju poštovati.

RSE: Brine li vas potencijalno održavanje referenduma u Republici Srpskoj?

Johannes Hahn: Ono što očekujem u Bosni i Hercegovini, kao i u svim ostalim zemljama je da će odluke suda, pogotovo odluke Ustavnog suda biti poštovane. I moram da priznam da ovo nije prvi put da se odluke suda ne poštuju. Važno je da razvijemo izvesno razumevanje o vladavini prava i zadacima koje institucije imaju. Ipak nadam se da će se naći način kojim će biti razrešen ovaj problem.

RSE: Da li to rešenje znači odustajanje od referenduma ili nešto drugo? Koje bi rešenje vi voleli da vidite?

Johannes Hahn: Mislim da bi trebalo razmisliti o referendumu, ali sa druge strane i još jednom ponavljam – odluke suda se moraju imati u vidu i one se moraju poštovati. Ne želim da se dalje mešam u ovo, ali još jednom naglašavam – odluke suda se moraju uvažavati.

Na političarima je da se odupru verbalnim napadima

RSE: Između Srbije i Hrvatske nedavno je došlo do izvesnih, ne bih rekao konflikata, ali recimo - razmirica. Premijer Srbije je poslao pismo Evropskoj komisiji, gospodin Juncker je na to pismo odgovorio... Strahujete li da će Hrvatska nastaviti da koči nastavak pregovora između EU i Srbije, ako imamo u vidu ono što se dešavalo ovog leta u vezi poglavlja 23 i 24?

Johannes Hahn: Svih šest zemalja u regionu koje još nisu članice EU imaju, da tako kažem, međusobni dogovor da se podržavaju ili barem ne sputavaju u aktivnostima koje se tiču perspektive ulaska u EU. Rekao bih i da bi ovakva vrsta dogovora i takav duh bi trebalo da zavlada celim regionom, pa i među državama članicama EU, odnosno onima koje već jesu u Uniji.

Svi smo svesni da perspektiva budućeg članstva u EU zavisi od doprinosa bezbednosti i miru u regionu i da bi trebalo da bude i u interesu Hrvatske koja već jeste članica EU. Naravno, postoje rane iz prošlosti, tenzije među narodima ali još jednom – na odgovornim političarima je da povedu računa o ovome i tu vidim razliku između političara i državnika.

Savetovao bih kolege i ljude koji su na odgovornim pozicijama u regionu da se odupru verbalnim napadima zato što to izaziva reakcije i proizvodi nervozu i probleme. Potpuno razumem da su u toku kampanje, ali ipak i u toku predizborne kampanje trebalo bi biti svestan da postoji i dan nakon izbora i da treba sarađivati.

Zašto Beograd nije odgovorio Dodika?

vucic-dodik-toma

Zvanični Beograd očigledno nije uspeo da odgovori vlasti u Republici Srpskoj (RS) od najavljenog referenduma ovako Bodo Veber, viši saradnik berlinskog Saveta za politiku demokratizacije, vidi zajednički istup predsednika i premijera Srbije Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića nakon sastanka sa predstavnicima bosanskohercegovačkih Srba u Beogradu.

U razgovoru za RSE, Veber kaže da odluka vlasti u Srbiji da ne podrže referendum, ali da ni na koji način ne žele da utiču na promenu političkih stavova zvaničnika u Republici Srpskoj otvara prostor za predsednika RS Milorada Dodika da održi referendum.

Ova situacija, smatra naš sagovornik, može biti nastavak ozbiljne eskalacije odnosa u BiH.

"Ono što je ovde jasno jeste da, kao i u prethodnom slučaju kada je RS pretila održavanjem referenduma o pravosuđu, međunarodna zajednica a sada i Evropska unija nisu imale političku volju da se same sukobe sa vlastima u Republici Srpskoj, pa su uvukle Vladu Srbije i izvršili pritisak na premijera Vučića da on to reši sa predsednikom Dodikom. Prethodni put je to uspelo, a ovog puta nije, makar se tako čini iz zajedničke izjave predsednika i premijera Srbije", kaže Veber.

Naš sagovornik dodaje da "možemo nagađati šta je pozadina toga".

"Da li nije moglo doći do dogovora, da li su vlasti u Banjaluci izvršile pritisak, da li možda Vlada Srbije uopšte nije izvršila pritisak koji su tražile neke predstavnice zapadnih država. Sve to u principu ostaje poprilično nejasno. Mislim da po efektima toga imamo nastavak ozbiljne eskalacije u BiH, pa i u regionu, jer to ostavlja prostor za vlasti RS da urade ono što je predsednik Dodik već najavio, da će ići na referendum", navodi Veber, te dodaje:

"U svakom slučaju, neizjašnjavanje vlasti u Srbiji ni za ni protiv referenduma ostavlja prostor vlasti u Republici Srpskoj da nastavi sa svojom politikom i sada zaista imamo ozbiljnu situaciju."

Na konstataciju da su nakon sastanka u Beogradu predstavnici bh. Srba "ublažili" retoriku, iako nisu odustali od referenduma, Veber o tome kaže:

"Samim tim što nisu dobili podršku od vlasti iz Srbije, to predstavnike RS stavlja u malo teži položaj i možda je stoga došlo malo do ublažavanja retorike. Mada smo videli pokušaje i pre sednice PIC (Savet za implementaciju mira) da se referendum pokaže u jednoj umerenijoj slici, što nikako ne odgovara stvarnoj političkoj težini".

O tome da li ima prostora da se priča oko referenduma zaustavi, Bodo Veber ocenjuje:

"To je sad pitanje. Treba uzeti u obzir da smo danas (1. septembar) imali odluku Centralne izborne komisije BiH koja je odlučila da ne pošalje biračke spiskove organima u Republici Srpskoj. Sada se otvara pitanje – premda je to samo u sferi nagađanja – da li je to jedan mogući put izlaska iz krize, samim tim što će tom odlukom možda biti onemogućeno održavanje referenduma. Ali kažem, pošto nam nakon sastanka nije dato nijedno objašnjenje od učesnika sastanka, to može ostati samo u sferi nagađanja."

slobodnaevropa.org

 

CIK: Odbijen zahtev Srpske za ustupanje biračkih spiskova/Ruski ambasador u BiH: Verujem da će biti referenduma u RS

Savet za implementaciju mira poziva vlast u RS da ne održi referendum/Dodik: Ne interesuju me ni PIC, ni njihova saopštenja

Sarajevo uzima kasarnu koja po Dejtonu pripada RS

Duraković: U Srebrenici će se poštovati BiH i njeni zakoni/Dodik: Referendum će biti sproveden i u Srebrenici

Izetbegović traži ukidanje odluke o referendumu/Dodik: RS ne odustaje od referenduma/Ivanić: Izetbegović politizuje priču o referendumu

Incko odložio sednicu

Referendum u RS, uvod u raspad BiH?

Incko i Savet za sprovodjenje mira o referendumu u utorak

Vučić: Utvrditi broj srpskih žrtava

Supervizor za Brčko nije saglasan sa referendumom/Ivanić: Ne bi bilo pametno neodržati referendum

RS sprema biračke spiskove

Otvorene uvrede između Dodika i Pamera/Ahmetović: Incko i Vučić bi mogli sprečiti referendum u RS/Dodik sprema referendum, Incko analizira situaciju

Izetbegović: Referendum probni balon za otcepljenje RS/Dodik: Referendum nije probni balon, već pitanje života

Gotovi i glasački listići za referendum

Duraković: Dodik je neupućen, opštine imaju pravo na referendum/Dodik: Srebrenica deo RS

Ambasade protiv referenduma u RS

Bošnjaci iniciraju izdvajanje Srebrenice iz RS

Da li je slijedeće referendum o nezavisnosti RS?/Dodik: Idemo na referendum

Dodik: Referendum o Danu Republike 25. septembra

Preminuo Željko Kopanja

Ruski investitori, milionske utaje poreza u RS

Može li se spriječiti referendum u RS?

Dodik saglasan da se u mehanizam uključe primedbe HDZ

Poslanici RS: Bošnjacima uzaludan trud oko sprečavanja referenduma

Posle dogovora Dodika i Izetbegovića: U BiH stiže 550 miliona evra

Dodik: BiH nikad nije bila u većem glibu nego danas/Izetbegović: Dodik se igra vatrom/Sud Naseru Oriću ukinuo mere zabrane, može da ode iz BiH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

 

uslovi koriscenja

naslovna

 

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert