glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Sarajevo uzima kasarnu koja po Dejtonu pripada RS

izvor: evn foto: vn                                                                                                    27.08.2016.

han-pijeska-vojska

Drugostepena presuda Apelacionog veća Suda BiH po kojoj Republika Srpska mora da uknjiži vojnu imovinu u Han Pijesku na državu BiH, je "silovanje prava" i otimanje imovine Srpske!

To je ocena najviših zvaničnika RS povodom presude Suda BiH po kojoj kasarna u Han Pijesku, jedan od najvećih vojnih objekata u BiH, mora da bude uknjižen na državu Bosnu i Hercegovinu.

Predsednik RS Milorad Dodik ocenio je da ova odluka predstavlja kršenje Ustava i nasilje.

- Sud koji je formiran vanustavno krši Ustav, jer je činjenica da je imovina u BiH podeljena Dejtonskim sporazumom u kojem je jasno rečeno da samo ono što je izričito dato BiH pripada BiH, a da sve drugo mora da bude dogovor strana. Taj dogovor nije postojao, a sud presuđuje. Ovo je nasilje - rekao je Dodik.

Predsednik RS je istakao da sve to govori da ovde ne postoji pravosuđe, niti pravda.

- To je političko nasilje i otomanski imperijalizam - rekao je Dodik.

Predsednik Narodne skupštine RS Nedeljko Čubrilović izjavio je u petak da je presuda Suda BiH "Još jedno silovanje prava".

- Vojna imovina, prema "Dejtonu", treba da pripadne prostoru na kojem se nalazi, a to je RS - rekao je Čubrilović.

Premijerka RS Željka Cvijanović tvrdi da je u pitanju otimanje imovine Srpske.

- Reč je o opštoj otimačini kad je u pitanju odnos prema RS - kazala je Cvijanovićeva.

Priča o državnoj imovini traje više od deset godina. Još 2004. visoki predstavnik u BiH je nametnuo tri zakona o zabrani raspolaganja nepokretnom imovinom i od tada praktično ništa nije urađeno. Nakon toga RS je donela Zakon o statusu državne imovine koja se nalazi na teritoriji Srpske, a pod zabranom je raspolaganja, ali je 2012. godine nadležnost RS za ta pitanja osporio Ustavni sud BiH.

Proces knjiženja vojne imovine, odnos raspodele te imovine između BiH i entiteta, traje nekoliko godina. Zakona o podeli ove imovine nema, jer Srpska ne želi da u tom procesu ostane bez nekretnina, zemljišta i vojnih objekata koji su na njenoj teritoriji.

Trenutno je na državu BiH uknjiženo 23 od ukupno 63 lokacije perspektivne vojne imovine u BiH, od čega je šest lokacija u RS. Većinu vojne imovine FBiH je dobrovoljno ustupila na korišćenje MO BiH. Na teritoriji RS nalazi se još 14 takvih lokacija. Ovom presudom RS je ostala bez 11.474 kvadratna metra zemljišta, kasarne i nekoliko vojnih objekata u Han Pijesku. U RS tvrde da bi, ako Sud BiH bude nastavio sa političkim presudama, mogli ostati i bez ostalih kasarnih koji se nalaze na njenoj teritoriji.

Ohrabreno ovom presudom, Sarajevo će, tvrde upućeni, nastojati da na državu BiH uknjiže i kasarnu i vojni poligon na Manjači, Kalinoviku, kao i zemljište i kasarnu "Kozara" u Banjaluci. Međutim, Republika Srpska tvrdi da neće dati svoju imovinu na koju ima pravo po Ustavu i "Dejtonu", a da će presudu u vezi Han Pijeska osporiti pred Ustavnim sudom BiH i sudom u Strazburu.

PRESUDA PROSLEĐENA PRAVOBRANILAŠTVU

Sud BiH naložio je još prošle godine knjiženje imovine bivše JNA u Han Pijesku na državu BiH.

Sada je donesena drugostepena presuda po kojoj RS mora te objekte da prepusti državi. Presuda je već prosleđena Pravobranilaštvu BiH i Republičkoj upravi za imovinsko, pravne poslove RS.

ZAHTEV 

Ministarstvo odbrane BiH već je zatražilo od Pravobranilaštva BiH da pokrene proces zbog toga što je kasarna "Krajiških brigada" u banjalučkom naselju Zalužani uknjižena na opštinu Laktaši i data na korišćenje MUP RS. Tvrde da je to učinjeno bez saglasnosti države BiH.

novosti.rs

 

Duraković: U Srebrenici će se poštovati BiH i njeni zakoni/Dodik: Referendum će biti sproveden i u Srebrenici

Izetbegović traži ukidanje odluke o referendumu/Dodik: RS ne odustaje od referenduma/Ivanić: Izetbegović politizuje priču o referendumu

Incko odložio sednicu

Referendum u RS, uvod u raspad BiH?

Incko i Savet za sprovodjenje mira o referendumu u utorak

Vučić: Utvrditi broj srpskih žrtava

Supervizor za Brčko nije saglasan sa referendumom/Ivanić: Ne bi bilo pametno neodržati referendum

RS sprema biračke spiskove

Otvorene uvrede između Dodika i Pamera/Ahmetović: Incko i Vučić bi mogli sprečiti referendum u RS/Dodik sprema referendum, Incko analizira situaciju

Izetbegović: Referendum probni balon za otcepljenje RS/Dodik: Referendum nije probni balon, već pitanje života

Gotovi i glasački listići za referendum

Duraković: Dodik je neupućen, opštine imaju pravo na referendum/Dodik: Srebrenica deo RS

Ambasade protiv referenduma u RS

Bošnjaci iniciraju izdvajanje Srebrenice iz RS

Da li je slijedeće referendum o nezavisnosti RS?/Dodik: Idemo na referendum

Dodik: Referendum o Danu Republike 25. septembra

Preminuo Željko Kopanja

Ruski investitori, milionske utaje poreza u RS

Može li se spriječiti referendum u RS?

Dodik saglasan da se u mehanizam uključe primedbe HDZ

Poslanici RS: Bošnjacima uzaludan trud oko sprečavanja referenduma

Posle dogovora Dodika i Izetbegovića: U BiH stiže 550 miliona evra

Dodik: BiH nikad nije bila u većem glibu nego danas/Izetbegović: Dodik se igra vatrom/Sud Naseru Oriću ukinuo mere zabrane, može da ode iz BiH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

 

uslovi koriscenja

naslovna

 

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert