www stranac.net
 


 

 

"Deset godina za integraciju Balkana u EU"

Izvor: agencije

Datum: 10.08.2013

 

eu_nezaposlenost3 

Proces pridruživanja Evropskoj uniji država Zapadnog Balkana, uključujući Srbiju, trajaće još najmanje deceniju, budući da će poslije prijema Hrvatske, koja je u julu postala 28. članica, nastati dugotrajna pauza, ocjenjuje se u analizi "Deset godina samoće", koju su sačinili stručnjaci za EU iz Berlina.

U analizi se navodi da entuzijazam za prijem zemalja regiona u EU nije umanjen nakon izbijanja krize u evrozoni, već je takav bio i ranije.

"U pojedinim zemljama poput Njemačke i Francuske ukazano je na nedovoljnu zrelost kandidata za članstvo u EU, kao i na ograničenu sposobnost Unije da primi nove članice".

- U trenutku kada se neke države EU suočavaju s prijetnjom od državnog bankrota i kada među građanima Unije opada njen ugled, dominira stav da ne bi bilo odgovorno da EU natovari sebi na vrat problematične slučajeve – smatraju autori.

Autori studije su zamjenica direktora Evropske akademije u Berlinu Andrea Despot, kao i Dušan Reljić i Ginter Sojfert, naučni saradnici istraživačke grupe "Spoljni odnosi EU" na Njemačkom institutu za međunarodne odnose i bezbjednost, piše "Danas."

Kao jedna od novosti ističe se sve češća razlika među državama članicama u stavovima u vezi s dodatnim uslovima za zemlje koje teže članstvu, prenosi "Danas".

"U završnoj fazi pristupnih pregovora, politika dubokog razmišljanja i uslovljavanja postaju od ključne važnosti, a prag za prijem novih članica se podiže. Na primjer, Evropska komisija je u oktobru 2011. preporučila da se Srbiji dodijeli status kandidata, ali je Njemačka dva mjeseca kasnije gotovo samostalno izdejstvovala propisivanje detaljnih uslova za Beograd koji su se odnosili na Kosovo", ukazuje se u studiji.

Autori navode da se Beogradu zamjera što od 2008. do 2010. u trećini slučajeva nije pozitivno odgovorio na zahtjev Brisela da u međunarodnim organizacija podrži stavove ili mjere za koje se zalagala Unija, a te situacije su se, kako se navodi uglavnom su se odnosile na kritike EU izrečene na račun Kine ili Rusije.

Za razliku od stručnjaka iz Berlina, profesor Ekonomskog fakulteta u Ljubljani Mojmir Mrak ocijenio je nedavno da bi Srbija pregovore sa EU o pristupanju mogla završiti u vremenskom okviru od pet godina, kao Slovenija i Hrvatska. Mrak je istakao da Srbija ima "jednu veliku prednost za pregovore – dobru administraciju", navodi "Danas."


 

Rekonstrukcija, uloga malih stranaka

Vrebalov: Građani Vojvodine sve siromašniji

Odlaskom Dinkića u opoziciju okončana petooktobarska epoha

Razgovori sa Stros Kanom i dvojicom britanaca

I dalje pucaju šavovi Druge Srbije

Srbija će pregovarati sa EU o zaštiti geografskog porekla

Mišković pred sudom 14. avgusta

Kako popuniti skupštinsku salu

Stranci u Vladi

Nova vlada do kraja avgusta

Pokrenut prethodni stečajni postupak nad Lukom Beograd

Raskinuti ugovori sa "Alpinom"

Kolarević: RTS i RTV na budžetu

Dačić: Nudio sam Vučiću mesto premijera

Vučić i Dačić idu dalje, nema izbora

Vučić i Dačić idu dalje, nema izbora

Potpisan sporazum, Er Srbija uzleće

"Slučaj Cane": Šverc, Služba i političke priče

SNS odlučio, Vlada bez URS-a

Postajemo pridruženi član EU od 1. septembra

Brisel, lokalni izbori centralna tema

Rekonstrukcija: Dogovor ili razlaz

Mišković uz kauciju pušten iz pritvora

 

 

 

Kontakt / Uslovi koriscenja / Marketing

 

 

[Naslovna] [Servis]