www stranac.net
 


 

 

Postajemo pridruženi član EU od 1. septembra

Izvor: novosti online

Datum: 29.07.2013

 

pol-clanstvo Srbija će od 1. septembra dobiti status pridružene zemlje EU, kada će na snagu konačno stupiti Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, na osnovu najnovije odluke Saveta ministara EU na poslednjem zasedanju održanom ove nedelje.

Posle političkih razmirica na bilateralnom planu s Litvanijom, zelenog svetla koje je u junu dao parlament ove zemlje i potpisa predsednice Dalije Gribauskaite, Litvanija je, kao trenutni predsedavajući EU, poslala i notu, odnosno ratifikacioni instrument Savetu ministara EU, što je bio poslednji u nizu poteza po evropskim prestonicama, posle čega je na julskom zesedanju Savet ministara, po unutrašnjoj proceduri odobravanja, bez glasanja, u ime EU potvrdio zaključenje SSP.

Procedura je ovim definitivno završena. Naime, SSP automatski stupa na snagu pošto ga ratifikuju sve članice, zainteresovana zemlja, Evropski parlament i sve to potvrdi Savet ministara EU, prvog dana drugog meseca posle overe, što u ovom slučaju znači 1. septembra. Time se direktno stiče i status države pridružene Evropskoj uniji.

SSP je međunarodni ugovor kojim se uspostavlja zona slobodne trgovine i usklađuje zakonodavstvo s tekovinama EU. To je prvi ugovorni odnos između zemlje kandidata i EU i njime se ulazi u prelazni period do punopravnog članstva.

Ovim dokumentom prelazi se na nove etape, koje nije sadržao Prelazni trgovinski sporazum, kao što su fazna liberalizacija javnih nabavki, pristup tržištu nekretnina, zaštita zaposlenih građana Srbije na teritoriji EU ili zaštita od diskriminacije u poslovanju preduzeća.

Kada je reč o usklađivanju zakonodavstva, s obzirom na to da prioritet ima stvaranje zone slobodne trgovine, počinje se najpre od zaštite konkurencije i kontrole dodele subvencija, prava intelektualne svojine, javnih nabavki, zaštite potrošača, Srbija ima rok od tri godine da od stupanja na snagu SSP primeni na svoja javna preduzeća pravila konkurencije koja važe u EU.

Prelazni sporazum, koji je „izmišljen“ da se ne bi gubilo vreme između postpisivanja i stupanja na snagu SSP, prestaće da važi, ali će sve obaveze iz njega morati da budu ispunjene. Srbija, dakle, ima obavezu da postepeno ukida carine na uvoz robe iz EU još svega nekoliko meseci, do 1. januara, osim za poljoprivrene proizvode, koje će moći iz strateških razloga da štiti sve do ulaska u EU. Proizvodi iz Srbije takođe još odranije imaju slobodan pristup tržištu EU.

SSP-om Srbija i EU se obavezuju da će ostvariti saradnju i u oblasti socijalne politike, obrazovanja, kulture, informisanja, komunikacija, saobraćaja, energetike, životne sredine, informisanja i tehnološkog razvoja. Očekuje se da bi SSP trebalo da omogući veću bezbednost proizvoda i potrošača, niže cene i ulije sigurnost stranim investitorima. S druge strane, međutim, otvorena tržišna utakmica stvara opasnost za domaća preduzeća od jake konkurencije s uigranim evropskim firmama.

Kada SSP zvanično bude stupio na snagu, od 1. septembra formiraju se zajednička tela za njegovo sprovođenje: Savet za SSP na najvišem političkom nivou, Odbor za SSP na nivou eksperata i Parlamentarni odbor za SSP kao forum za saradnju Narodne skupštine Srbije i Evropskog parlamenta. SSP važi neodređeno vreme, sve dok Srbija ne stupi u punopravno članstvo EU. Stupanje na snagu SSP neće imati uticaj na korišćenje pristupnih fondova EU.

ŠEĆER I PASTRMKE

 Na osnovu sporazuma, Srbija, između ostalog, ima kvotu i za izvoz 180.000 tona šećera, 63.000 hektolitara vina, 8.700 tona teletine, 60 tona šarana i 15 tona pastrmke godišnje u EU.

PRILAGOĐAVANJE S HRVATIMA

Iako je sada punopravna članica EU, Hrvatska neće ratifikovati SSP sa Srbijom, jer je u Uniju ušla posle započetih pregovora. Ipak, potpisaće se „Protokol o prilagođavanju Prelaznog trgovinskog sporazuma i SSP ulasku Hrvatske u EU“. O ovom dokumetnu se trenutno pregovara.

www.novosti.rs


Brisel, lokalni izbori centralna tema

Rekonstrukcija: Dogovor ili razlaz

Mišković uz kauciju pušten iz pritvora

Okvir za pregovore predat članicama EU

Delta uplatila jemstvo za Miškovića

Civilno društvo partner u pregovorima

Zagrevanje za rekonstrukciju

Komandant Žandarmerije, izbor bez politike

Protiv Srbije 11.000 tužbi u Strazburu

Potvrđena optužnica za malverzacije u Agrobanci

File: Puna reforma ključni cilj

Dačić: Još bez personalnih rešenja

Srbija i EU: Pažnja, poglavlje 35!

Razrešen komandant Žandarmerije

U iščekivanju rekonstrukcije Vlade: Partijska pijaca, spekulacije i samohvala

 

 

 

Kontakt / Uslovi koriscenja / Marketing

 

 

[Naslovna] [Servis]