www stranac.net

second_button
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

prime_button

Zvezda opet bez sreće u Istanbulu: Jović promašio produžetak/Radonjić: Poslednja dva minuta ključna; Mahmuti: Pobeda nas drži „u životu“

izvor: agencije  foto: vn                                                                                                       04.02.2016.

zvezda-darufasaka

Zvezda opet bez sreće u Istanbulu: Jović promašio produžetak

U veoma neizvesnom meču je bilo dosta smena u vođstvu, a ključni momenat se dogodio 64 sekunde pre kraja. Prvo je Cirbes promašio dva slobodna bacanja, a već u sledećem napadu je odbrana srpskog tima bila statična, domaća ekipa je imala tri šuta za tri u jednom napadu, Bjelica i Vilbekin su promašili, ali ne i Arslan, a takav luksuz se ne prašta u Evroligi.

Napad koji je mogao meč da odvede u produžetak je imao srpski tim, ali dalekometni hici Lazića i Jovića nisu završili u košu, pa je tako Darušafaka zabeležila prvenac u Top 16 fazi elitnog takmičenja.

Statistčki gledano, uticaj na rezultat su imala i slobodna bacanja, domaći tim je imao 32 šuta, pogodio je 20, dok je beogradska ekipa izvela 13 penala, a devet puta je bila sigurna.

Veoma dobro je Zvezda započela utakmicu, solidno je igrala u defanzivi, napad je funkcionisao kako treba, a Jović je šutem sa poludistance doneo prednost (6:2). Domaći tim je do poena dolazio isključivo sa penala, a Kinzi i Miler su vodili igru svog tima u ofanzivi, a upravo je posle Kvinsijeve trojke stigla i do „plus šest“ (19:13).

Ali, onda je čovek od koga se najmanje očekivalo počeo da igra – Mehmet Jagmur. Postigao je sedam poena u nizu i doneo Darušafaki prvo vođstvo na meču (20:19). Crveno-beli su dosta promašivali, a u kontra-ritmu su nastavili i u drugoj deonici. Prazne minute je konačno prekinuo Štimac, a to su bili prvi poeni za Zvezdu posle skoro pet minuta igre.

Upravo je Vladimirov koš „probudio“ ekipu, pa su trojka Simonovića i novi poeni Štimca vratili vođstvo (26:23). Mahmuti je tada zatražio tajm-aut a Harangodi je odmah posle toga poentirao. Jović je pogodio za prednost od tri poena (34:31), a onda je krenula serija grešaka Zvezde. Pravili su greške u koracima, u vođenju lopte, slali su pogrešne pasove, a sve to je kaznio Gordon polaganjem pored statične odbrane Zvezde i tako „potvrdio“ prednost Darušafake na poluvremenu (41:37).

Šta god da je Dejan Radonjić rekao svojim izabranicima u pauzi, izgleda da je delovalo. Počeli su da igraju mnogo čvršće, manje da greše, a Kinzi je u tim momentima bio „iks faktor“, prvo je pogodio trojku za izjednačenje, a zatim je tehničku grešku koju je Mahmuti dobio zbog prigovora kaznio sigurnim izvođenjem penala za novo vođstvo crveno-belih (47:44).

Dok je Kinzi bio odličan, Cirbes i Miler su zadali veliku glavobolju treneru i saigračima jer su sredinom treće deonice zaradili četvrte lične greške zbog kojih su morali da se presele na klupu. Domaći tim je to koristio i više napada je pokušavao da reši igrom u reketu, a Erden i Štimac su vodili veliku bitku pod koševima. Kinzi i Štimac su održavali vođstvo Zvezde, ali su onda Simonoviću dosuđena dva faula, Radonjić je protestovao i zaradio tehničku grešku, a Arslan i Bjelica su sa linije penala vratili prednost i u poslednju deonicu su ušli sa poenom prednosti (55:54).

Četvrta četvrtina je počela sa smenama u vođstvu, a kada je na oko pet minuta do kraja meča Simonović trojkom izjednačio (63:63), a zatim napravio grešku u napadu Radonjić je odlučio da nema više vremena za čekanje. U igru je vratio Cirbesa, a to je odmah pokušao da iskoristi Sloter. Želeo je da iznudi peti faul nemačkog centra, sudije su to primetile i dosudile tehničku grešku. Kinzi je bio siguran, Cirbes zatim zakucao, a Mahmuti je izveo Soltera iz igre i zatražio minut odmora (66:64).

Zvezda je ponovo počela da ponavlja greške iz druge četvrtine, dva puta im je isteklo vreme za napad, a Radonjić je to pokušao da spreči vraćanjem Milera na parket na oko dva minuta pre kraja utakmice.

Ponovo je trener domaćeg tima tražio odmor, a Cirbes je potom promašio oba slobodna bacanja. Onda je Darušafaka dobila tri prilike iz jednog napada, promašaji u šutu za tri Bjelice i Vilbekina je hvatao Gordon, a treću priliku nije promašio Arslan (69:66).

Posle tajm-auta koji je tražio Radonjić Lazić je promašio polaganje, ali to nije kaznio Gordon koji je poslao dodavanje u aut. Na semaforu je ostalo 30 sekundi domaći tim nije pravio faul, a Lazić i Jović su promašili šuteve za izjednačenje, pa je tako Darušafaka došla do prve pobede u drugoj fazi elitnog takmičenja, dok crveno-beli imaju polovičan učinak (3-3).

DARUŠAFAKA 69

C. ZVEZDA 66

DVORANA “Volskvagen arena”. Gledalaca: 4.678. Sudije: Javor (Slovenija), Šulga (Ukrajina), Fufis (Grčka).

Darušafaka: Vilbekin 4, Jagmur 10, Reding 4, Erden 14, Markoišvili, Aldemir, Gordon 8 (7sk), Arslan 10, Sloter 5, Harangodi 5, Bjelica 9, Preldžić.

C. ZVEZDA: Kinzi 16, Rebić, Dangubić 6, Lazić2, Micić 4, Tejić, Simonović 6, Gudurić2, Jović 6 (6as), Miler5, Cirbes 8 (6sk), Štimac11 (10sk).

Po četvrtinama: 21:19, 20:18, 14:17, 14:12

Radonjić: Poslednja dva minuta ključna; Mahmuti: Pobeda nas drži „u životu“

Strateg Crvene zvezde Dejan Radonjić je posle meča dao kratku analizu utakmice i kao ključne momente je apostrofirao poslednja dva minuta meča.

- Pre ovog duela smo znali da će Darušafaka dati maksimum da pobedi. U prvom delu meča nismo bili dobri kao što sam očekivao, ali smo u drugom bili mnogo bolji, posebno u defanzivi. Imali smo probleme sa ličnim greškama (Cirbes i Miler sredinom treće dobili četiri faula), pa smo morali da pronalazimo druga rešenja u napadu. Na kraju, oni su bili mnogo bolji, a mi smo u poslednja dva minuta poklonili dva skoka u napadu, promašili dva slobodna bacanja i šut za produžetak. Te situacije su bile ključne za nas – rekao je Radonjić.

Trener Darušafake Oktaj Mahmuti nije bio zadovoljan svim segmentima igre svog tima, ali je istakao da je pobeda od velikog značaja za nastavak takmičenja.

- Bila je ovo veoma važna utakmica za obe ekipe, za nas pogotovo jer nam je pobeda bila neophodna da bismo ostali „u životu“ posle pet poraza u nizu. Tri od tih pet mečeva smo izgubili u poslednjih 20 sekundi (Panatinaikos, Fenerbahče i Efes), tako da smo osetili pritisak koji se posebno vidi po promašenim slobodnim bacanjima (32-20). Mi smo bili bolji u prvom, Zvezda je bila agresivnija u drugom poluvremenu, u poslednjoj četvrtini je bilo neizvesno, ali smo mi zasluženo pobedili.

JAGMUR: TREBA NAM ČUDO

Košarkaš domaćeg tima Mehmet Jagmur je bio jedan od ključnih igrača za svoj tim u prvom poluvremenu.
- Izgubili smo nekoliko utakmica u neizvesnim završnicama i ovo je bila prva pobeda koju smo ostvarili u poslednjim minutima meča i sigurno će nam vratiti samopouzdanje. Sada nam je potrebno čudo da prođemo u Top 8, ali ćemo se boriti za to do poslednjeg meča. Ne bih previše da komentarišem svoj učinak, trudim se da dam sve što mogu da bih pomogao ekipi – poručio je Jagmur.

novosti.rs

Preminuo legendarni košarkaš Srđan Kalember

Zvezdini stranci zaustavili Lokomotivu

Čović o A licenci: Ima pozitivnih pomaka, Zvezda u Evroligi, Partizan u Ligi šampiona? Nije isključeno

Košarkaši Srbije u grupi sa Angolom i Portorikom

Partizan iznenadio Zvezdu u večitom derbiju

Košarkaši Crvene zvezde pobedili Unikahu u Pioniru

Đilas: Drugi su nudili više, troškovi 3,2 miliona evra

Srbija domaćin kvalifikacionog turnira za Rio

Podvig Zvezde u EL, pao Panatinaikos u Atini/Radonjić: Sve smo izdržali/ Đorđević: Zvezda je bila jača i brža

Tutosport: Kvalifikacije za Rio u Srbiji

Srpski klubovi zatražili da na Skupštini ABA lige komesar položi račune: Kamnikar mora da “leti”

Fenerbahče ponovo lako savladao Zvezdu

Đilas: Idemo u Rio po dve medalje

Božić otišao, Džikić novi trener Partizana

Đorđević: Ne bežim od odgovornosti, zlato kao cilj

Odlična Zvezda ispustila pobedu u Istanbulu

Zvezda slomila Bajern i plasirala se u Top16 Evrolige

Radonjić: Deo meča smo odigrali odlično/ Obradović: Ova Zvezda nije ona od pre dva meseca

Domović Bulut najbolji basketaš sveta

Još jedan spektakl u Pioniru, još jedna velika pobeda Zvezde! /Radonjić: Naša najbolja utakmica; Kurtinaitis: Skok, Cirbes i navijači...

Spektakl u Pioniru, Zvezda srušila "kralja"