glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Produžen rok za Golubac

izvor : evn foto: vn                                                                                                   20.04.2016.

golubac

 

Radovi na revitalizaciji Golubačke tvrđave nastaviće se i posle isteka roka u junu 2016. godine. Do tada će u okviru tekućeg projekta biti završeni tunel sa obilaznicom, posetilački centar, obaloutvrda, arheološka iskopavanja i deo same tvrđave, tvrdi  Klaus Kaper, direktor austrijske kancelarije "Ada" u Beogradu, preko koje Evropska unija uplaćuje sredstva za realizaciju projekta.

EU je izdvojila 6,6 miliona evra za očuvanje i uređenje golubačkog kompleksa. Rok koji je ranije postavila za kraj radova, 30. jun 2016, sad je već sasvim izvesno, biće probijen. Ugovor o produžetku još nije potpisan. Ukoliko se to u skorije vreme ne dogodi, veliki deo sredstava namenjen za obnovu srednjovekovnog zdanja mogao bi biti vraćen u njene fondove, a obaveze oko daljeg finansiranja radova preuzela bi Srbija.

- EU i Austrijska razvojna agencija nameravaju da nastave sa finansiranjem radova na rekonstrukciji Golubačke tvrđave - tvrdi Kaper.

- Ovaj projekat smatramo izuzetno značajnim za razvoj istočne Srbije, o čemu postoji i konsenzus sa srpskim vlastima. U ovom trenutku se bavimo finalizacijom planova za nastavak aktivnosti posle juna 2016, kako ne bi došlo do zastoja u radovima. To praktično znači da će tvrđava biti u potpunosti rekonstruisana.

Kao glavni razlog za kašnjenje naš sagovornik navodi probleme sa projektnom dokumentacijom.


- U projektu arhitekte Marije Jovin su, između ostalog, gotovo nedostajale geodetske podloge i rezultati geoloških i konzervatorskih istraživanja, koja se prema Zakonu o planiranju i izgradnji moraju sprovesti pre izrade samog projekta - kaže Kaper.

- Na primer, projektant je, bez prethodnog istraživanja, pretpostavio da se pod vodom nalaze ostaci zidova ili čvrsta stena nekadašnje palate, potopljene prilikom izgradnje hidroelektrane Đerdap. Ispostavilo se da se pod vodom nalazi sloj mulja debeo 2-3 metra. Izgradnja zidova na takvoj osnovi bi dovela do potpunog urušavanja palate.

Prema Kaperovim rečima, trenutno se pronalazi tehničko rešenje koje će obezbediti da palata bude izgrađena na stabilnim osnovama. Radove je, dodaje, usporio i intenzivan saobraćaj koji svakodnevno prolazi kroz Golubačku tvrđavu.

- Praktično, jedina ravna površina unutar tvrđave na kojoj je moguće postaviti kran je zapravo put kojim dnevno prođe i više desetina teških kamiona. Završetkom tunela sa obilaznicom biće moguće obezbediti pun angažman radnika i tehnike.

Golubački kompleks obnavljaju tri firme - "Ornament - investinženjering" radi tvrđavu, "Planum" izmeštanje tunela koji je išao ispod Tvrđave, a "Koto" gradi novi vizitorski centar i jedini poštuje zadate rokove.

- Na svim ovim segmentima su angažovane domaće kompanije koje su izabrane na tenderu. Jedna od njih je i "Planum", srpska kompanija sa velikom tradicijom i iskustvom u izvođenju ovakvih radova. Nažalost, finansijski problemi koje "Planum" ima su doveli do kašnjenja radova tokom zime. Sada su ti problemi rešeni. Prošle subote probijen je tunel pored tvrđave. Uskoro možemo da očekujemo i potpuno izmeštanje saobraćaja na koje se čekalo osamdeset godina.

NAJSPORIJE NA BEDEMIMA

Radovi na samoj tvrđavi najviše kasne. Ranije se govorilo da će biti izabran podizvođač za rekonstrukciju, jer preduzeće "Ornament" nema kapacitete da taj posao završi. "Ornament" je posao dobio putem tendera, jer je ponudio čak 500.000 evra nižu cenu od one koju je projektant predvideo.
- Ne vidimo potrebu za izbor podizvođača. Dopunom nedostajuće projektne dokumentacije i završetkom tunela sa obilaznicom biće otklonjeni svi problemi - tvrdi Kaper.

novosti.rs

 

 

Stogodišnjica iskrcavanja srpske vojske na Krf i Vido

Kralj Petar bio umešan u zaveru

Zaštita kvaliteta: Pršut po njeguškim pravilima

Godišnjica početka Drugog svetskog rata u Jugoslaviji

Amin umesto lajka: Osnovana prva crkvena društvena mreža u Srbiji

Pola miliona ljudi u BiH i dalje u opasnosti od mina

Odštetu od Nemačke čeka čak 200.000 građana Srbije, samo za prinudni rad žrtvama duguju 290 milijardi dolara!

Počela sezona u Resavskoj pećini, dolazili i Brazilci

Ljubici Otašević zbog oca Udba nije dala mira

Donji Jovići: Život između dvije rampe

Karađorđevići ostaju bez dvora

Sedamdeset peta godišnjica martovskog prevrata

Kontroverzne namjere: Izmještanje Filermose

EU beleži rast, Srbija pad broja novorođenih

Oplenačka vina u svetskom vrhu

Tito prodao amerikancima svemirski program: Zahvaljujući njemu su sleteli na Mesec, tvrde teoretičari zavere!

Feral u Beogradu: Pobednička priča

Peca Popović: Imao sam sreću da umrem u Urgentnom centru

Psihodelični krimić Napoleon od sutra na kioscima

Mauzer, Luger i Srbi

Svetski biseri različitosti

Internet, poslednje polje slobode

Srpski pop art na Menhetnu

Beč najbolji za život, Beograd na 141. mestu

Slanina najbolji zimski lek

Australijanac nagrađen za fotografiju sa srpsko-mađarske granice

Kredit iz vremena SFRJ: Došlo vreme za naplatu Titovih dugova

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert