glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

izborna kampanja zid
azilanti
kormorani
vlada rs1 vucic-srebrenica telefon1 marina1

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Makedonija se ubrzano prazni

 

izvor : novosti online  foto:  

04.01.2017.

 

skoplje1_3U prvim danima tek započete godine u skopskim medijima jedna od glavnih tema su poslednji objavljeni podaci o poražavajućem enormnom iseljavanju, posebno mladih, iz zemlje.

Iz Državnog zavoda za statistiku u Skoplju potvrđuju da talasi iseljavanja stanovništva ne prestaju. Svedoči o tome i nedavno pročišćavanje biračkog spiska Državne izborne komisije uoči vanrednih izbora u zemlji sprovedenih 11. decembra. Očito je da iseljavanje traje decenijama. Izraženo je na čitavoj teritoriji ali posebno u regionima Ohrida, Gostivara, Bitolja, Struge, Prilepa, Kumanova, Strumice... Na društvenim mrežama postoje grupe mladih iseljenika koji ugovaraju proslave godišnjica matura u rasejanju, jer je samo još pokoji od vršnjaka ostao u zemlji.

Svetski ekonomski forum je objavio rezultate istraživanja koji pokazuju da se jedna petina ukupnog stanovništva Makedonije iselila u inostranstvo - njih 520.000 ili 21 odsto. Od toga je najveći deo mladih ljudi, koji kao glavni razlog odlaska navode besperspektivnost u ovoj zemlji. U analizama skopskog Instituta za sociološke i političko pravne nauke navodi se da više od polovine mladih u zemlji planira da se iseli iz zemlje, a čak trećina već iseljenih ne želi da se vrati. U toj populaciji iseljenih, 40 odsto više ne oseća pripadnost zemlji rođenja.

Sociolozi ukazuju da veoma značajan deo odgovora na ove fenomene leži u sistemu društva koje favorizuje zapošljavanje po nacionalnom i stranačkom ključu, (veliki broj "tako uposlenih" u državnoj administraciji čak i ne odlazi na posao ali prima platu), što kod mladih uvećava defetizam za građenje perspektiva u budućnosti. Upravo zbog toga glavni slogan opozicione koalicije predvođene socijaldemokratama na vanrednim izborima bio je "Za život u Makedoniji".

Upozoravajući je i podatak objavljen iz Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) da su samo za godinu dana Makedoniju napustila 20.562 žitelja što je rekordan odliv ljudi u poslednjih 15 godina.

Tužnih primera je puno. Tako iz ohridske komunalne uprave groblja potvrđuju da od ukupno 8.300 grobnih mesta, za 1.650 humki jednostavno nemaju kome da uruče fakture za naplatu. Iz nekih stranačkih izvora uoči decembarskih vanrednih izbora objavljeno je da u Ohridu sada živi oko 33.000 stanovnika. A 1990. ih je bilo 65.000!

U regionu Reke (Debar, Skudrinje, Bituše...) na zapadu Makedonije mogu se videti istaknute table sa objavljenim brojkama iseljenih stanovnika iz tog kraja u poslednje dve decenije.

POPIS I ISELjENICI

Makedonija je, uz Somaliju, jedina zemlja koja više od decenije nije sprovela popis stanovništva. Na poslednjem popisu 2002. registrovano je nešto više od dva miliona stanovnika. U odsustvu domaćih statističkih pokazatelja, analizom Svetske banke za 2013. utvrđeno je iseljavanje čak 612.512 stanovnika.

IDU DA SE NE VRATE 

Demograf Dončo Gerasimovski tvrdi da iseljavanje iz Makedonije postaje sve izraženije. Sve veći broj sela je potpuno opusteo, zemlja ulazi u duboku demografsku starost. Mladi odlaze u inostranstvo, "ne razmišljajući o povratku". Prirodni prirast stanovništva je negativan u više od 45 odsto opština. A broj novorođenčadi u inostranstvu koje Makedonija registruje kao svoje stanovnike u stalnom je porastu.

novosti.rs

 

Makedonija dobila novi parlamnent

Tearce presudilo u korist VMRO-DPMNE

Predizborna kampanja u Makedoniji ili ocrnjivanje političkog protivnika

DB nezakonito prisluškivala hiljade telefona

Ordanoski: Makedonija je nedemokratska država, male šanse za promene

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis