glavniBanner

 

 


www stranac.net
 

 

 

Konferencija o Dejtonu: BiH mora nastaviti put ka EU/Dodik:Odnosi Bošnjaka i Srba trajno rešeni Dejtonskim sporazumom

izvor: agencije  foto:                                                                                    06.11.2015

sarajevo

Konferencija o Dejtonu: BiH mora nastaviti put ka EU

SARAJEVO - Bosna i Hercegovina mora da nastavi svoj put ka evroatlanskim integracijama kako bi svim svojim građanima, bez obzira na veru i naciju, obezbedila bolji standard i lepši život, poručeno je iz Sarajeva sa konferencije "20 godina Dejtona - izazovi i perspektive".

Organizator konferencije je Američki univerzitet u BiH, a njen cilj je da ukaže na izazove i perspektivu koju Dejtonski sporazum nosi sa sobom u budućnosti.

Kako prenose banjalučke "Nezavisne novine", bivši visoki predstavnik u BiH Pedi Ešdaun poručio je da Dejton treba voleti i ceniti, jer je zaustvo rat.

"Svi su ga tako i shvatili u početku, ali danas svako, i Bošnjaci i Srbi i Hrvati, imaju svoje razloge zbog kojeg ga ne vole", rekao Ešdaun i dodao da BiH može biti "mali dragulj Evrope", ali da svi zajedno, i domaći političari i međunarodna zajednica, moraju biti partneri na tom putu.

Aktuelni visoki predstavnik međunarodne zajednice za BiH Valentin Incko smatra da se tendencija življenja u prošlosti mora završiti, te da BiH mora odlučno da krene ka budućnosti.

Prema njegovom mišljenju, BiH je "nadohvat ruke" da postane zemlja članica Evropske unije, posebno kada se radi o statusu kandidata.

On je dodao da je, ako se govori o održavanju mira, Dejtonski mirovni sporazum bio zaista uspešan i da su se nakon potpisivanja sporazuma stabilizovane političke i ekonomske prilike u državi.

"BiH ima najstabilniji kurs, odnosno valutu u regionu. Tri vojske koje su se borile jedna protiv druge sada funkcionišu kao jedna, uspostavljena je jedna državna kontrola nad vojskom i jedno Ministarstvo odbrane. To ministarstvo je jako uspešno što smo videli nakon poplava prošle godine, a takođe je i vojska BiH aktivna u 12 mirovnih misija u svetu“g, podsetio je Incko.

Visoki predstavnik je naveo i da ujedinjena carinska služba funkcioniše efikasno, kao i sistem indirektnog oporezivanja, kao i da su izbore vođeni bez podrške međunarodne zajednice.

Osvrnuo se i na reformsku agendu za BiH koja, kako kaže, predstavlja priliku koja ja data državi i koju vlasti "treba da prihvate oberučke".

Kako navode "Nezavisne", referendum koji je najavila Republika Srpska ocenjen je kao jedna od najvećih pretnji mirovnom sporazumu i razvoju BiH, a prema Inckovom mišljenju to dovodi u rizik funkcionisanje državnih vlasti, a i odluka koje su njegovi  prethodnici doneli za implementaciju Dejtona.

"Sve dok su nevoljni da zajedno rade i potpuno poštuju Dejton, međunarodna zajednica mora da nastaviti da osigurava poštovanje Dejtona. Suverenitet i teritorijalni integritet BiH nije nešto o čemu se može pregovarati", podvukao je Incko.

Inače, na otvaranju foruma "Dejton 2.0 - Put napred 20 godina poslije" ministar inostranih poslova BiH Igor Crnadak izjavio je danas u Sarajevu da se protivi bilo kakvom zagovaranju takozvanog Dejtona dva, odnosno nove međunarodne konferencije na kojoj bi BiH ponovo dobila ustav kao deo međunarodnog ugovora.

"U startu sam protiv toga, jer su u BiH još duboke razlike u pogledu reforme postojećeg Ustava, odnosno Aneksa četiri Dejtonskog mirovnog sprazuma. Mi još ne možemo da se dogovorimo čak ni to da 21. novembar, u znak sećanja na potpisivanje Okvirnog sporazuma za mir u BiH, bude zajednički praznik u državi", naveo je Crnadak.

Dejton je, zaključio je ministar, narodima i građanima u BiH doneo mir, kao najvažniju stvar, ali i šansu za bezbednu i prosperitetnu budućnost i pomirio strahove, ambicije, vizije i različita doživljavanja BiH.

Američki ambasador u BiH Morin Kormak pozdravila je napredak koji država beleži od donošenja Dejtonskog sporazuma, kao i teške korake na uspostavljanju i očuvanju mira u BiH.

"Sada, 20 godina nakon Dejtona, trenutak je da gledamo napred, da fokus stavimo na put u budućnost BiH, a to je put koji vodi u EU i NATO", poručila je Kormak.

Odnosi Bošnjaka i Srba trajno rešeni Dejtonskim sporazumom

dodik 7

BEOGRAD - Odnosi Bošnjaka i Srba trajno su rešeni Dejtonskim sporazumom, kojim su stvorena dva entiteta, a lični i politički odnosi su nešto drugo, izjavio je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.

"Ne moramo da se volimo, ali moramo da se uvažavamo", rekao je Dodik za "Politiku" dodajući da nije siguran da u sarajevskom političkom krugu ne postoji želja da se omalovaže srpski nacionalni interesi u BIH.

"Najbolja ilustracija za to je položaj Srba u Federaciji BIH. Uveren sam da je položaj Bošnjaka u RS u svakom pogledu bolji, ali naravno kad slušate Sarajevo stičete sasvim drugi utisak", kazao je Dodik.  

On je ocenio da je poseta Vlade Srbije i premijera Aleksandra Vučića Sarajevu ostvarila cilj da se postigne razumevanje o potrebi regionalne saradnje.

"Što se tiče političkih odnosa Beograda i Sarajeva, ostao je dobar utisak, utisak uspeha. Vučićeve poruke o stabilnosti su bile realne i na njih nemam nikakve primedbe", kazao je Dodik.

On je kazao da unutar BIH postoje problemi, predočavajući da sve što Savet ministara BIH, koji nije vlada, može da uradi, jeste ono za šta ima saglasnost dve entitetske vlade, a da je sve drugo van Ustava BIH.

"U nekim tačkama  koje su bile predmet razgovora, Savet je  izašao van svojih okvira. To Vlada Srbije nije trebalo, niti mogla da zna. To je unutrašnja podvala određenog broja ljudi koji bi želeli da budu u kapacitetu vlade, stso se ne može desiti", zaključio je on.

 

 

 

U Sarajevu prva zajednička sednica vlada Srbije i BiH

Treća revizija državljanstava strancima zbog zloupotreba

Nepristojno visoke otpremnine BH političara

Sarajevo: Zajedno odgovoriti na terorističku pretnju /Sud BiH: Prve presude za pridruživanje Islamskoj državi

Bh. pravosuđe: I pregovori i referendum u isto vrijeme

BiH: Dve godine nakon popisa, bez zvaničnih rezultata

Kitarović: BiH nema boljeg partnera od Hrvatske

Tužilaštvo BiH potvrdilo optužnicu protiv Nasera Orića

Ratni zločinci u institucijama - lustracije nema

Uništavanje oružja u BiH: Još uvek bez tačnih podataka

Reakcije u BiH: Optužnica protiv Orića rezultat političkog pritiska

BiH i izbjeglice: Vlasti šute, građani organizuju pomoć

Putevima ka Zapadu: U BiH nestaju cijeli gradovi

Reformska agenda čeka

BiH: Suša će već u septembru donijeti poskupljenja

Britanski ambasador: BiH je zemlja sa dva entiteta i tako će i ostati

Bosna kontroliše međe

Povratnici sa stranih ratišta stalna pretnja po bezbednost

Crnadak: Bez viza za Nemačku

Slučaj federalne koalicije: Nezapamćena politička trgovina

Sindikat post festum najavljuje štrajkove

Sarajevo: Usvojen Zakon o radu, završen protest radnika

Zakon o radu u Predstavničkom domu, protest otkazan

Radnici u BiH: Nećemo da umremo na poslu! /Sindikat RS: „Ne" nametnutom zakonu!

Pronađeno 20 napadača na Vučića, smijenjen tužilac

Sto dana Vijeća ministara: Zadovoljni sami sobom

BiH prihvatila sporazum, rešeno pitanje Sutorine

Čović:  Primer kako se dočekuju prijatelji

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert