glavniBanner

 

 


www stranac.net
 

 

 

Bosna kontroliše međe

izvor: evn  foto: vn                                                                                                                    10.08.2015.

imigranti

Bosni i Hercegovini, s obzirom na stanje u regiji kad je u pitanju kriza sa ilegalnim migrantima, trenutno najveća opasnost od povećanog broja ulazaka migranata preti iz Republike Srbije, potvrđeno je u Graničnoj policiji BiH.

Tokom prvih šest meseci 2015. godine u ilegalnom prelasku državne granice BiH registrovano je 75 osoba. U pogledu državljanstava osoba koje su uhvaćene prilikom ilegalnog prelaska državne granice, pored državljana susednih zemalja, evidentirani su i državljani Albanije, Turske, Iraka, Avganistana, Kine, Pakistana, nosioci putnih isprava sa oznakom R. Kosovo, kao i četiri osobe sa neutvrđenim državljanstvom, objašnjava portparol GP.

Sve osobe koje su otkrivene u ilegalnom pokušaju prelaska granice BiH, smeštaju se u Imigracioni centar u Istočnom Sarajevu i posle toga vraćaju u zemlje odakle su poreklom.

U Graničnoj policiji BiH kažu da prate izgradnju ograde između Mađarske i Srbije i prave procene koliko će takva ograda uticati na promenu rute kretanja ilegalnih migranata, koji pokušavaju da uđu u zemlje EU, ali ističu da će sve biti poznato nakon što taj projekat Vlade Mađarske bude realizovan.

- Jedna od mogućnosti je svakako i da neki ilegalni imigranti pokušaju da iskoriste teritoriju Bosne i Hercegovine za odlazak u zemlje EU. Granična policija sa ostalim sigurnosnim agencijama u BiH, a i u regiji, preduzima sve zakonske mere, kako bi se adekvatno pripremila i odgovorila na eventualne pokušaje ulaska u BiH - ističe Sanela Dujaković, portparol GP BiH.

Prema podacima GP BiH iz dosadašnjih iskustava ilegalni migranti granicu pokušavaju da pređu na više različitih načina.

- Oni zaobilaze zvanične granične prelaze, pokušavaju da se sakriju u teretnim motornim vozilima, koriste čamce za prelazak granice na mestima gde taj prelazak nije dozvoljen, falsifikovane putne isprave... - navode u GP.

Prošle godine u ilegalnom prelasku državne granice BiH registrovano je 189 osoba. U pogledu državljanstava osoba koja su tada zatečena u ilegalnom prelasku državne granice, pored državljana susednih zemalja evidentirani su i nosioci putnih isprava sa oznakom R. Kosovo, državljani Turske, Avganistana, Sirije, Pakistana, Albanije, Iraka, Sri Lanke, Irana, Makedonije, Kameruna, Egipta i Palestine.

Godinu ranije u ilegalnom prelasku državne granice BiH registrovano je 228 osoba. U pogledu državljanstava osoba koja su zatečena u ilegalnom prelasku državne granice, pored državljana susednih zemalja tada su evidentirani i državljani Sirije, Albanije, Turske, Sri Lanke, Avganistana, Eritreje, Pakistana, Alžira, Irana, Somalije, Maroka, Bugarske i šest osoba sa nepoznatim državljanstvom.

Poređenjem ovih podataka vidi se smanjenje broja imigranata koji pokušavaju da uđu u BiH, ali i dalje, kako kažu u GP BiH, svake godine oko stotinak ljudi bude otkriveno na području BiH prilikom pokušaja nezakonitog ulaska u BiH.

GRANICA

Ukupna dužina granice Bosne i Hercegovine iznosi 1.551 kilometar. Prema Republici Hrvatskoj dužina granice je 957 kilometara, Republici Srbiji 350 kilometara i prema Crnoj Gori 244 kilometra.

NAJVEĆA GRUPA

U junu 2012. godine otkriveno je 40 migranata u selu Kola na Manjači. Njih je tada jedan Pakistanac koji je boravio u Banji Koviljači u Srbiji prevezao i ostavio u šumi na Manjači.

Među migrantima afroazijskog, tada je bilo osoba poreklom iz Avganistana, Somalije, Alžira i Palestine. Ovo je bilo otkrivanje najveće grupe migranata u BiH.

novosti.rs

 

 

Povratnici sa stranih ratišta stalna pretnja po bezbednost

Crnadak: Bez viza za Nemačku

Slučaj federalne koalicije: Nezapamćena politička trgovina

Sindikat post festum najavljuje štrajkove

Sarajevo: Usvojen Zakon o radu, završen protest radnika

Zakon o radu u Predstavničkom domu, protest otkazan

Radnici u BiH: Nećemo da umremo na poslu! /Sindikat RS: „Ne" nametnutom zakonu!

Pronađeno 20 napadača na Vučića, smijenjen tužilac

Sto dana Vijeća ministara: Zadovoljni sami sobom

BiH prihvatila sporazum, rešeno pitanje Sutorine

Čović:  Primer kako se dočekuju prijatelji

Parlament BiH podijeljen: Osuda napada, ali ne i izvinjenje Vučiću

Obezbeđenje iz Srebrenice se izvinilo Vučiću

Bh. analitičari: Vučić vodi dvostruku politiku prema BiH

Lajčak: Referendum neprihvatljiv i sigurno se neće desiti

Čović preuzeo funkciju predsjedavajućeg Predsjedništva BiH

Uporište IS u srcu Evrope, teroristi kupuju zemlju u BiH

BiH pristala na pelješki most?

Zakon o prebivalištu protiv povratka

Članovi Predsedništva BiH u Srbiji 22. ili 23. jula

Izetbegović: Nemam veze sa napadom

Vlada BiH osudila napad na Vučića, odgovorna SIPA/Rijaset BiH: Vučić da ponese “venac priznanja genocida”

Merkelova u Sarajevu

Merkel stiže u BiH, koje odgovore spremaju političari

Da li će grčko "NE" uticati na ekonomiju BiH?

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert