glavniBanner

 

 


www stranac.net
 

 

 

Kako sprečiti članstvo Kosova u Unesku ?/Trajković: članstvo nije moguće bez podrške Srba

izvor: agencije, foto: tanjug                                                                                            29.07.2015.

bosnjacka mahala

Kako sprečiti članstvo Kosova u Unesku ?

Zajedno sa najavom kandidature Kosova u Unesku, otvoreno je i nekoliko novih tema. Da li je članstvo u Unesku prečica Kosovu za Ujedinjene nacije, ili je reč o pokušaju da se stvori novi kulturni identitet? Politički potezi iz Beograda treba da uvere zemlje članice da bi odluka o prijemu Kosova bila pogrešna. Članstvo Kosova u Unesku nije moguće bez podrške kosovskih Srba u parlamentu, ističe bivša poslanica u kosovskoj skupštini Rada Trajković.

Oni koji su rušili, sada bi da štite. Poznavaoci prilika tvrde da šteta načinjena kulturnim dobrima na Kosovu i Metohiji, ne treba da bude nagrađena ulaznicom u Unesko.

Novinar iz Prištine Živojin Rakočević smatra će biti vrlo nepovoljno ukoliko Beograd ne podvuče crtu. Prijem Kosova u Unesko bio bi težak poraz, ocenjuje Rakočević.

Da do takvog scenarija ne dođe, šansa Srbije je i da zemlje koje su priznale nezavisnost Kosova ali nisu uspostavile diplomatske odnose, motiviše da se uzdrže od glasanja.

"Cilj našeg zalaganja bi morao da bude da one države koje su u suštini veoma rezervisane, protiv prijema Kosova ili čak neraspoložene, umesto da odaberu komotno uzdržavanje pri glasanju, odluče da budu protiv", ističe ambasador Srbije pri Unesku Darko Tanasković.

U Prištini, međutim, veruju da će imati potrebnu većinu za preporuku izvršnom savetu, a zatim i na generalnoj konferenciji u novembru. I matematika je na njihovoj strani. Od 58 članica saveta, 33 je priznalo nezavisnost Kosova.

Petrit Seljimi, zamenik kosovskog ministra spoljnih poslova navodi da je Priština održala više od 160 sastanaka sa različitim delegacijama. "Iako će biti teška bitka, znajući da je moć srpske propagande prilično jaka, verujemo da argumenti Kosova da ne budemo izolovani u domenu obrazovanja, kulture, nauke su veoma jaki i humani", smatra Seljimi.

Ukoliko bi Kosovo, odlukom većine, bilo primljeno u Unesko, takav potez bi morao da bude ratifikovan i u parlamentu. Bivša poslanica u Skupštini Kosova Rada Trajković veruje da Kosovo ne može da postigne članstvo legalnim putem čak ni prema svom Ustavu bez glasova srpskih poslanika. Podseća i da, prema Ahtisarijevom planu, Priština ne može bez saglasnosti Srpske pravoslavne crkve da preduzima bilo kakve poteze koji se odnose na srpsko versko i istorijsko nasleđe.

Članstvo Kosova u Unesko nije moguće bez podrške Srba

trajkovic

Prema kosovskom Ustavu i pravnim obavezama koje je Priština preuzela iz plana Martija Ahtisarija članstvo Kosova u Unesku nije moguće bez podrške Srba na KiM u kosovskom parlamentu, izjavila je bivši poslanik u Skupštini Kosova Rada Trajković.

BEOGRAD -  Prema kosovskom Ustavu i pravnim obavezama koje je Priština preuzela iz plana Martija Ahtisarija članstvo Kosova u Unesku nije moguće bez podrške Srba na KiM u kosovskom parlamentu, izjavila je bivši poslanik u Skupštini Kosova Rada Trajković.

Iako članovi 17 i 18 Ustava Kosova predviđaju usvajanje međunarodnih ugovora i učlanjenje u međunarodnim organizacijama, član 81 izričito kaže da se zakoni koje se odnose na zaštitu kulturne baštine, obrazovanje i jezike smatraju od vitalnog značaja i da je za usvajanje takvih akata potrebna većina glasova poslanika iz redova manjinskih grupa pored većine glasova albanskih poslanika, objasnila je Trajković za list Danas.

 Prema njenom mišljenju, jasna je namera kosovskog ustava da o pitanju kulturne baštine, obrazovanja i jezika, kosovske vlasti i albanski poslanici ne mogu da donose zakone bez učešća i glasova kosovskih Srba.

"Ustav Uneska se bavi upravo ovim pitanjima, tako da bi njegova ratifikacija u Skupštini Kosova bez većine glasova poslanika iz manjinskih zajednica bila direktno kršenje slova i duha kosovskog Ustava , naglasila je ona. 

Prema njenim rečima, "član 143 kosovskog Ustava obavezuje kosovske vlasti da rade u skladu sa svim odredbama Sveobuhvatnog predloga za rešenje statusa Kosova iz marta 2007, koje se istim članom daje preimućstvo nad svim drugim kosovskim pravnim aktima Kosova".

Trajković je za list Danas citirala Aneks pet Ahtisarijevog plana kojim je predviđeno da "vlasti Kosova moraju da se konsultuju sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC) u vezi s bilo kakvim aktivnostima koje bi promovisale srpsko pravoslavno nasleđe u turističke, naučne, obrazovne ili druge javne svrhe".

- To znači da vlasti u Prištini ne mogu samostalno - bez konsultacije sa SPC da preduzimaju bilo kakve poteze koji se odnose na srpsko versko i istorijsko nasleđe, poput članstva u Unesku. Jasno je da članstvom u Unesku Kosovo namerava da dobije afirmaciju svoje samoproglašene državnosti, navela je Trajković.

 Međutim, kako je naglasila, to članstvo Kosovo ne može da postigne legalnim putem čak ni prema svom Ustavu bez glasova srpskih poslanika u kosovskom parlamentu, niti bi mogli na zakonit način da preduzimaju bilo šta vezano za srpsko nasleđe u Unesku bez konsultacije sa SPC.

"Taj odnos prištinskih vlasti prema sopstvenom zakonu biće mnogo merodavniji test državnosti od prijema u bilo kakvoj međunarodnoj organizaciji", naglasila je Trajković.

Na pitanje kakve bi posledice moglo da ima odbijanje srpskih poslanika da ratifikuju eventualnu odluku Uneska o prijemu Kosova u ovu organizaciju UN, ona odgovara da ih srpsko biračko telo nije biralo da rade na promovisanju Kosova u međunarodnim organizacijama.

"Pitanje svih pitanja je da li bi više ikada bili izabrani, ako bi tako nešto podržali", rekla je Trajković i dodala da je opšte poznato da Srba nema u kosovskim diplomatskim predstavništvima u svetu upravo zbog nepoverenja kosovskih Albanaca da neće promovisati kosovsku nezavisnost.

 

r

 

Sporazum o osiguranju vozila: Srbija nije ispunila deo dogovora

Tači u potrazi za većinom za Specijalni sud

Kosovo pred totalnom izolacijom zbog neosnivanja Suda za zločine OVK

EU: Kosovu uskoro SSP, kritike zbog suda

Srbi opet izlaze iz vlade?

Albanci za promenu međe sa Crnom Gorom

Pretnja koja se ne sme zanemariti

Nastavak dijaloga u Briselu, krupna pitanja i dalje na stolu

Specijalni sud za OVK, tajno glasanje, protesti, pritisci...

Temelj zajednice na jesen?

Hapšenje Haradinaja kvari odnose Prištine i Ljubljane

„Park mira“ između Beograda i Prištine

U ratištima na Bliskom istoku učestvovalo oko 250 Kosovara

EU poručila Kosovu: Ne odugovlačite sa formiranjem Specijalnog suda

Bošnjačka zajednica na Kosovu: Od nezaposlenosti do nebrige institucija

Stručnjaci na Kosovu: Tužba protiv Srbije za genocid zakasnela

Vladajuća koalicija bez većine za Specijalni sud?

Kosovo: Odložena sednica o formiranju Specijalnog suda

Slučaj „Kumanovo“: Zašto se vlasti Kosova ne distanciraju od oružane grupe

Tači: Tužićemo Srbiju za genocid

SB UN: Osnovati specijalni sud za zločine OVK

Rama: Albanci u Preševu traže duhovno ujedinjenje

Kancelarija za KiM: Prelazi ostaju statusno neutralni

Zašto ni Skoplje ni Priština ne žele da se sazna istina o Kumanovu?

Koha: Policija nema informacije o privedenim i poginulim

Bez dogovora o energetici

Sledeće nedelje novi korak ka formiranju Specijalnog suda

Počeo prvi susret srpskih i kosovskih privrednika

EU: Stav Unije jasan - pitanje priznanja Kosova na članicama

Park mira na mostu neće biti uklonjen

Prvi sastanak srpskih i albanskih novinarskih udruženja

EK usvojila sporazum o pridruživanju s Kosovom

Štajnmajer u Prištini: Ispuniti obaveze, uspostaviti sud

Skupština Kosova 7. maja glasa o Specijalnom sudu

U džihad zbog neobaveštenosti i novca

Kapusela: Istraga o korupciji Euleksa - bura u šolji čaja

Mediji:Kritika kosovskim vlastima i nuđenje rešenja

Tekfir, ideologija koja popločava put ka ratištima u Siriji i Iraku

EP: Ujedinjenje članstvom u EU, sve ostalo neprihvatljivo

Tači: Rama pogrešno protumačen, Albanija i Kosovo ujedinjeni samo kao deo EU

Ideja o nacionalnom ujedinjenju paranoja Beograda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert