glavniBanner


www stranac.net
 


 

 

Slučaj „Azotara“: Lažirali vrednost, uništili preduzeće

Izvor: vecernje novosti

Datum:25.04.2012

 


hro-azotara_

Istražni sudija beogradskog Višeg suda doneo je u sredu rešenje o sprovođenju istrage protiv Vujadina Jankovića, bivšeg generalnog direktora „Azotare Pančevo", Dušana Stupara, vlasnika „Univerzala“ i suvlasnika „Azotare“, Čedomira Ivkovića, direktora „Servo Mihalj inženjeringa“, Julijane Vučković, direktora Centra za kontrolu Agencije za privatizaciju, kao i tri projektanta za procenu vrednosti - Jovana Udickog, Jelice Ivković i Milana Cvetićanina.

Sudija je doneo i rešenje kojim je Jankoviću, Stuparu i Cvetićaninu određen pritvor do 30 dana, „zbog posebno teških okolnosti krivičnog dela koje im se stavlja na teret i zaprećene kazne za isto, a koja je preko deset godina“. Ostali okrivljeni pušteni su da se brane sa slobode.

Kako je saopšteno iz Višeg suda o delu zahteva za sprovođenje istrage protiv osumnjičenih Litvanaca Vidmantisa Kučinkasa, generalnog direktora „Azotare“ i njegovog zamenika Simonasa Kašusa, koji nisu dostupni srpskim pravosudnim organima, kao i o predlogu da im se odredi pritvor i raspiše poternica, istražni sudija odlučiće narednih dana.

Osumnjičenima se na teret stavlja zloupotreba položaja prilikom privatizacije „Azotare“ u Pančevu i to deo koji se odnosi na prodaju proizvodnog pogona „Karbamid dva“. U zahtevu za sprovođenje istrage navodi se da su Kučinkas, Kašus, Stupar i Janković prekoračili službena ovlašćenja i pribavili sebi protivpravnu imovinsku korist, kao i preduzećima „Vespera“ i „Heimdal enterprajsis“ od 5,5 miliona evra, u čemu su im pomogli ostali osumnjičeni.

Tužilaštvo ističe da je u aprilu 2006. godine Konzorcijum koji čine „Univerzal“ (generalni direktor Dušan Stupar), „Prajvat stok kompani Arvi Ko“ iz Litvanije i „Džoint litvanian USA Venčr saniteks“ iz Litvanije (ovlašćeni predstavnik Vidmantis Kučinkas) sa Agencijom za privatizaciju zaključio ugovor o kupoprodaji „Azotare“ za 13,1 milion evra. Deset meseci kasnije, rukovodstvo „Azotare“, čiji je direktor u to vreme bio Janković, podnelo je zahtev Ageniciji za privatizaciju za izmenu minimalnog i dodatnog investicionog plana, kako bi se izbegle ugovorne obaveze za "Karbamid dva".

Rukovodstvo „Azotare“ je, kako se navodi, angažovalo zrenjaninski „Servo Mihalj“ da proceni vrednost pogona. Direktor ovog preduzeća Čedomir Ivković za to je angažovao Udickog, Jelicu Ivković i Cvetićanina. Utvrđeno je da su oni obezvredili knjigovodstvenu vrednost pogona sa 1,46 milijardi dinara na 531.479.711 dinara. Na osnovu toga je direktor Kašus doneo odluku da se obavi knjigovodstveno umanjenje i sačini novi bilans u kome je neistinito prikazano da je učešće vrednosti opreme „Karbamida dva“ 3,75 odsto vrednosti imovine „Azotare“, iako je stvarno stanje bilo 10,88 procenata.

To je učinjeno, kako bi mogao da se proda ovaj pogon, a bez saglasnosti Agencije za privatizaciju. U avgustu 2007. sklopljen je ugovor sa ruskom firmom „Novomoskovsk remstrojservis“ o kupoprodaji „Karbamida dva“ za 32,5 miliona evra. Dve godine kasnije, Agencija je raskinula ugovor sa Litvancima.

Branilac Dušana Stupara, advokat Zoran Ateljević, izjavio je za „Novosti“ da će protiv oba rešenja istražnog sudije uložiti žalbu. On ističe da „nema mesta ni za pokretanje istrage, niti za određivanje pritvora“.

- Tužilaštvo zahtevom za sprovođenje istrage svima na teret stavlja da su po dogovoru postupili da se lažno prikaže prava vrednost - kaže advokat Ateljević. - Sud je sada jedan deo grupe pustio na slobodu, a drugima odredio pritvor. Ako su radili kao grupa ili su svi u pritvoru ili se svi brane sa slobode.

Ateljević napominje da je odbrana Dušana Stupara upoznata da u drugom arbitražnom postupku postoji nalaz veštaka Ekonomskog instituta u Beogradu koji potvrđuje u jednoj od varijanti nalaz i mišljenje veštaka iz „Servo Mihalja“. Takođe, dodaje i da je 32 miliona evra leglo na račun Agencije i da je od toga preko 20 miliona evra plaćeno na ime obaveza i to javnim preduzećima Srbije.

- U medijima se plasiraju informacije da su inostrani investitori, koji su bili vlasnici 80 odsto „Azotare“, u bekstvu, iako su oni posle raskida ugovora o privatizaciji, 2009. godine otišli iz Srbije jer nisu imali razloga da ostanu - kaže Ateljević. - Što se tiče stranih investitora, relevantno je da su oni bili 80 odsto vlasnici „Azotare“ i po tom osnovu njihova odluka sa Skupštine da se proda pogon je bila odlučujuća. Sasvim je bilo svejedno kako je predstavnik manjinskog kapitala od 20 odsto, a to je bio Dušan Stupar, tom prilikom glasao. Naravno, i on je glasao, kao i većinski deo Skupštine, upravo u ubeđenju u kojem je i danas, da je „Servo Mihalj“ kao ovlašćena kuća profesionalno odradio svoj posao i dao realnu procenu.

ARBITRAŽA U VAŠINGTONU

Prema rečima advokata Zorana Ateljevića, litvanski investitor, kupci 80 odsto kapitala „Azotare“ su posle raskida ugovora, smatrajući ga nezakonitim, pokrenuli protiv Republike Srbije arbitražni postupak pred Arbitražom u Vašingtonu, a po osnovu Konvencije koju je potpisala Srbija o zaštiti stranih investicija. U tom postupku se, kako napominje naš sagovornik, traži naknada štete u milionskim dolarskim iznosima.

*****

AGENCIJA ZA PRIVATIZACIJU O SPORNOJ PRODAJI POGONA „KARBAMIDA 2“ ZAHTEVA DA SE OTKLONE SUMNJE U ZAKONITOST NJIHOVOG RADA

TRAŽE HITAN SASTANAK SA PREMIJEROM

Kolegijum
Agencije za privatizaciju zatražio je hitan sastanak sa premijerom, ministrom ekonomije i regionalnog razvoja, ministarkom pravde i skupštinskim Odborom za privatizaciju, kako bi se u najkraćem roku otklonile sumnje u zakonitost rada Agencije, vezanog za privatizaciju HIP „Azotare“.

Iz objašnjenja Agencije proizlazi da je vlasnik Azotare saglasnost za prodaju „Karbamida 2“ od ove institucije zatražio 19 dana posle već potpisanog ugovora o prodaji ovog pogona.

Agencija za privatizaciju ističe da nije dala saglasnost za prodaju „Karbamida 2“, kada je to kupac zatražio 20. avgusta 2007. godine, mada će se ispostaviti da je ugovor o prodaji već bio zaključen 1. avgusta, o čemu je Agencija obaveštena tek u decembru, što je bio povod za raskid kupoprodajnog ugovora.

- Po prijemu zahteva, Agencija je odmah od kupca tražila celokupnu dokumentaciju radi utvrđivanja procentualnog učešća „Karbamida 2“, ekonomske opravdanosti i specifikacije namene trošenja sredstava dobijenih od prodaje - ističu u ovoj istituciji. - Vanrednom terenskom kontrolom ne bi se postigli drugačiji rezultati, jer Agencija nema ovlašćenja i mehanizme, ni po ugovoru ni po zakonu, da u postupku kontrole na licu mesta, u subjektu privatizacije spreči radnje kupca i subjekta privatizacije.

U Agenciji navode da je izgradnja „Karbamida 2“ počela 1984. godine, pogon nikada nije završen ni stavljen u funkciju, tako da ne stoje tvrdnje da je taj pogon predstavljao najvažniji deo „Azotare“. Knjigovodstvena vrednost „Karbamida 2“ je iznosila 18 miliona evra, što je u tom trenutku predstavljalo 10,88 odsto knjigovodstvene vrednosti HIP „Azotare“.

- Imajući u vidu da je nefunkcionalni pogon prodat za gotovo dvostruko višu cenu od knjigovodstvene, a da su sredstva uplaćena na račun preduzeća, a ne kupca, ne mogu se prihvatiti teze da je država oštećena tom prodajom - navodi Agencija, dodajući da su sredstva od prodaje iskorišćena za namirenje obaveza prema zaposlenima i dobavljačima, među kojima su „Srbijagas“, „Elektrovojvodina“ i razne banke.

RADILI PO ZAKONU

 Prema informacijama koje smo dobili, Jovan Udicki, Jelica Ivković i Milan Cvetićanin su pred istražnim sudijom tvrdili da su sve radili po zakonu, stručno i kvalitetno, po pravilima struke. Naveli su da nisu imali nikakav dogovor sa nadležnima iz „Azotare“.

 

MOGLI DA ZARADE OD PRODAJE

 Prodajna cena HIP „Azotare“ je iznosila 13 miliona evra, ali su dugovi koje je kupac nasledio u trenutku privatizacije iznosili 108 miliona evra. - S obzirom na ugovornu odredbu kojom se zabranjuje raspolaganje imovinom u iznosu većem od pet odsto bez saglasnosti, Agencija je naložila kupcu da iz svojih dodatnih sredstava uplati na račun „Azotare“ razliku prekoračenja u iznosu od 10,09 miliona evra. Da je kupac ispunio taj zahtev, u praksi bi to značilo da bi HIP „Azotara“ prodajom nikad upotrebljenog „Karbamida 2“, umesto knjigovodstvenih 18, dobila čak 42,5 miliona evra - navode u Agenciji za privatizaciju.

N.B.


[Slucaj "Azotara": Lažirali vrednost, uništili preduzece]


HTML Comment Box is loading comments...
 

[Naslovna] [Srbija] [Rep.  Srpska] [Dijaspora] [ex Yu] [Zanimljivosti] [Sport] [Servis]

Kontakt / Uslovi koriscenja / Marketing