glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

brisel6 ustavni sud ciglana
pupovac1 balkan bekim hilandar novak-endi1

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Poslanici EP: EU mora da podrži proevropske snage na Zapadnom Balkanu

 

izvor : euractiv  foto:

24.01.2017.

 

brisel5

Evropska unija mora da ostane prisutna na Zapadnom Balkanu, da regionu pruži jasnu evropsku perspektivu i da podrži proevropske snage ili bi sadašnja napetost mogla da bude tek početak, upozorili su učesnici rasprave o situaciji u regionu, u Spoljnopolitičkom odboru EP. Evroposlanici su pozvali političare, ali i medije, da se uzdrže od zapaljive retorike, govora mržnje i potpirivanja sukoba, a mnogi su u raspravi ukazali i na jačanje uticaja Rusije u delovima regiona.

U raspravi "Zapadni Balkan: Stabilnost regiona i njegova budućnost moraju odneti prevagu nad svađama iz prošlosti" poslanici su pozdravili nastavak dijaloga Beograda i Prištine 24. januara kao dobar znak.

Raspravu je u ime grupe liberala sazvao slovenački poslanik i izvestilac za Makedoniju Ivo Vajgl, nakon incidenta s vozom koji je izazvao "zabrinjavajući porast napetosti" između Beograda i Prištine.

Većina učesnika u raspravi izrazila je zabrinutost zbog situacije u regionu, naglašavajući da Zapadni Balkan mora da ostane jedan od prioroteteta EU. Poslanici su pozvali političare, ali i medije, da se uzdrže od zapaljive retorike, govora mržnje i potpirivanja sukoba, a mnogi su u raspravi ukazali i na jačanje uticaja Rusije u delovima regiona.

Ivo Vajgl je rekao da stvari koje se događaju treba da zabrinu EU koja im se mora posvetiti blagovremeno jer su događaji u proteklih 25 godina pokazali da i sitne čarke mogu izazvati velike sukobe.

On je rekao da proces evrointegracija, kao i paralelni proces integracije u NATO na Zapadnom Balkanu, imaju zajednički cilj da se stabilizuje taj deo Evrope, ali da problemi u odnosima zemalja regiona mogu da zaustave te procese i smanje političku podršku većine zemalja EU za proširenje.

Poslanik iz Slovačke Eduard Kukan je rekao da nedavni događaji izazivaju stvarnu zabrinutost i dodao da bilateralni sporovi među zemljama regiona ne nestaju, već se sve više javljaju, i da im EU i EP moraju posvetiti pažnju.

"Integracija se usporava a naš kredibilitet je u pitanju. Talas nacionalizma i skepticizma zahvatio je i Zapadni Balkan i moramo biti oprezni u daljim koracima i doprineti smirivanju situacije podrškom proevropskim snagama u zemljama regiona", rekao je Kukan.

On je rekao da EU može da utiče na razvoj i da pomogne da se prevaziđu političke krize ali da se mora više angažovati i poslati jasan signal da nije odustala od proširenja, u protivnom bi ono što se sada dešava moglo biti tek početak.

Izvestilac za Kosovo Urlike Lunaček takođe je izrazila zabrinutost, ne samo za Kosovo, već za čitav region, i kazala da "Evropski parlament i EU treba da budu snažniji u zahtevanju od svih vlada i drugih aktera u šest zapadnobalkanskih država da se stvarno fokusiraju na evropske vrednosti".

Lunaček je pozvala na prevazilaženje nacionalističkih pretnji kakve su Evropi u nedavnoj prošlosti donele najstrašnije ratove i dodala da to podrazumeva dobrosusedske odnose među dojučerašnjim neprijateljima na prostoru nekadašnje Jugoslavije.

Ona je dodala da EU na Zapadnom Balkanu mora da podržava "one koji se zalažu sa evropske vrednosti... da vidi kako može da podstiče dalju bolju saradnju... da ne bi bilo govora mržnje koji nas vraća u prošlost, umesto da idemo u budućnost".

Slovenačka poslanica Tanja Fajon osudila je nedavne događaje izazvane slanjem voza iz Beograda za Kosovsku Mitrovicu rekavši da se nešto što je trebalo da bude simbol povezivanja pretvorilo u populističku retoriku, što je neprihvatljivo. Fajon je rekla da ne treba dolivati ulje na vatru i pozvala političare da se uzdrže od nacionalističke retorike koja potpiruje sukobe.

Hrvatski poslanik Tonino Picula rekao je da nerešena pitanja iz prošlosti i dalje pokreću događaje koji mogu ugroziti stabilnost na Zapadnom Balkanu. On je dodao da ta stabilnost danas zavisi od napretka zemalja regiona na putu evrointegracija i, s druge strane, procesa koji ugrožava taj napredak.

Napredak u regionu je vidljiv ali nije takav da ne bi mogao biti ugrožen, kazao je Picula. On je kazao da taj napredak sada pokazuje znake krhkosti i da može biti ugrožen.

Dubravka Šuica, takođe iz Hrvatske, rekla je da su potrebni novi mehanizmi za jačanje saradnje u regionu i dodala da ankete pokazuju da građani Zapadnog Balkana podržavaju evrointegracije ali da i lideri tih zemalja treba da slede taj put.

Šuica je ukazala na problem jačanja ruskog uticaja, i problem slobode medija u nekim zemljama Zapadnog Balkana i upozorila da će u tim zemljama doći do daljeg nazadovanja demokratije ako EU i EP ne pokažu spremnost da pomno prate političke procese.

"EU mora biti prisutna u regionu, izveštaji o napretku jednom godišnje nisu dovoljni, ne možemo ignorisati Zapadni Balkan i ne možemo ga skinuti sa liste prioriteta. Jedini način da zadržimo stabilnost jeste da ostanemo pristuni", rekla je Šuica.

 

 

HRW: Hrvatska policija tera tražioce azila nazad u Srbiju

Plenković: Odnosi sa Srbijom veoma važni za Hrvatsku/Fungo: Jedina vojska koja može da deluje na Kosovu je KFOR/Vučić se sastao sa Bajdenom/Svoboda: Ne dozvoliti bilo kakav sukob u regionu

Stier: Ispunjeni uvjeti, Hrvatska diže blokadu poglavlja 26

Srpska manjina u Hrvatskoj, hrvatska u Srbiji: Dramatično o svom položaju

Hrvatska uputila notu Sloveniji/Orban: Mađarska će uraditi sve da se migranti vrate kući /Misija OEBS pomaže u borbi protiv krijumčarenja migranata/ Stefanović: Tokom 2016. uhapšeno više od 2.000 krijumčаrа

Kitarović: Pokušaj zastrašivanja Hrvata u BiH/Štir: Uskoro informacija o navodnim krivičnim prijavama

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis