glavniBanner

 

 


www stranac.net
 

 

 

Političari iz RS na crnoj listi?

izvor: bllive foto:                                                                                                                       19.07.2015

skupstinars3

Zvaničnici OHR-a, Delegacije EU u BiH i ambasada zapadnih zemalja razmatraju korake koje bi mogli preduzeti prema rukovodstvu Republike Srpske zbog donošenja odluke o održavanju referenduma o Sudu i Tužilaštvu BiH, piše "Press RS" navodeći da nije isključeno da međunarodna zajednica kroz OHR posegne za bonskim ovlašćenjima, uvede im sankcije i stavi ih na tzv. crnu listu.

Razlog za donošenje ovakve odluke, smatraju stručnjaci, moglo bi biti ono što su već u svojim komentarima poručili strani zvaničnici, a što je i ranije uvijek bilo objašnjenje za potezanje bonskih ovlašćenja - podrivanje ustavnog poretka zemlje i nepoštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma. Ukoliko dođe do ovakvih mjera, odnosno stavljanja na crnu listu, rukovodstvu RS moglo bi da bude zabranjeno putovanje u zemlje EU i SAD, te raspolaganje imovinom izvan BiH.

Međutim, sagovornici Pressa ističu i da mjere zapadnih zvaničnika ne bi mogle tako lako biti sprovedene, kao što je to nekada bilo slučaj, zbog sve aktivnije uloge Rusije u BiH. Predsjednik Narodne skupštine RS Nedeljko Čubrilović rekao je da ne dolazi u obzir nikakvo nametanje odluka niti druge nedemokratske metode zbog odluke parlamenta. On tvrdi da predstavnici međunarodne zajednice nemaju legitimitet da odlučuju u ime legalno izabranih predstavnika Srpske i objašnjava da je NSRS odlučna da dosljedno sprovodi Dejtonski sporazum i poštuje Ustav BiH i RS.

"Ovom odlukom RS je pokazala da će se sada, a i u budućnosti, služiti isključivo demokratskim sredstvima da bi rješavala probleme. Svi oni kojima se priviđa drugačiji scenario trebalo bi da znaju da to ne bi riješilo nijedan suštinski problem, osim što bi dolilo ulje na vatru i radikalizovalo situaciju", rekao je Čubrilović. Analitičar Vehid Šehić kaže da bi bilo sramota da se nakon 20 godina preduzimaju ovakve mjere prema nosiocima vlasti na bilo kojem nivou u BiH. "Trebalo bi spustiti lopticu i nadam se da će preovladati razum i odgovornost", istakao je Šehić.

Objasnio je i da Ustav BiH ne poznaje institut referenduma ili građanske inicijative, ali da je pored priče o referendumu, značajnije ono zbog čega se traži njegovo održavanje. "To je stanje u sudskoj vlasti u BiH. Da postoji ustavna i zakonska mogućnost da o ovom pitanju bude raspisan referendum u cijeloj BiH, siguran sam da bi najveći dio građana izrazio nezadovoljstvo.

Trebalo bi vidjeti šta je dovelo do takve percepcije", istakao je Šehić. Politički analitičar Cvijetin Milivojević smatra da bi eventualno potezanje za bonskim ovlašćenjima došlo u trenutku polarizacije uticaja Vašingtona i Moskve na Balkanu.

"U odnosu na početak prošle decenije, kada je bilo sličnih sankcija protiv nekih političara u RS, sada je situacija potpuno drugačija. Stav Rusije je dijametralno suprotan u odnosu na stav Ambasade SAD, EU i OHR-a. Rusija sada prvi put reaguje na način koji je RS očekivala mnogo ranije. Oni se slažu sa stavom NSRS da postoji zloupotreba Suda i Tužilaštva BiH.

Sankcije koje bi eventualno uvele neke zemlje EU i SAD prema političarima iz RS koji su podržali referendum, imale bi ograničeno dejstvo i efekti ne bi bili kao prije 15 godina, kada ste nekome hladno mogli zabraniti da se tri godine bavi politikom, jer je Rusija tada ćutala", istakao je Milivojević.

 On je podvukao da iz navedenih razloga, sankcije sada ne bi mogle da proizvedu efekte kao nekada, kada se veliki broj političara iz straha za sopstvenu egzistenciju i funkcije, ponašao oportunistički. U ambasadama u Sarajevu juče je bio neradni dan, pa novinari nisu uspjeli da saznaju kako konkretno namjeravaju da reaguju na odluku o referendumu u RS, koju je Ambasada SAD ranije nazvala "političkom provokacijom".

U OHR-u su podsjetili na saopštenje koje su izdali nakon odluke NSRS, a u kojem se naglašava da "međunarodna zajednica ima instrumente neophodne za očuvanje Dejtonskog sporazuma".

"Visoki predstavnik u BiH nikada unaprijed ne najavljuje svoje poteze", nezvanično je rečeno u OHR-u, prenosi "Press RS".

bllive.com

 

 

„Dodik referendumom otvara Pandorinu kutiju“

Bez dogovora o ceni pšenice u RS

Odlukom o referendumu prekršen prevashodno Ustav RS

MUP RS objavio fotografije napadača na Vučića

Parlament RS usvojio odluku o referendumu

Ministar BiH: Napad na Vučića je pokušaj ubistva, odgovorni će biti kažnjeni

Skupština RS nastavila raspravu o referendumu

RS se umjesto referenduma treba fokusirati na ekonomiju/Dodik: Referendum je ustavno pravo RS

Ivanić: Posledice napada biće ozbiljne/ Dodik: Napad na Srbiju i njene vrednosti

Odata pošta srpskim žrtvama u Podrinju

Američki tajni dokumenti o Srebrenici

Dodik:  "BiH možemo da napravimo samo kao zajedničku zemlju“

Dragan Lukač: Pokušan je linč Vučića

Predsednik Skupštine Srebrenice: Zajednički graditi budućnost i prevazići razlike

20 godina od zločina u Srebrenici

Ivanić: Odlaganje sednice SB vrhunac krize

Zdravstvo milijardu maraka u minusu

Bošnjaci u RS ne odustaju od bosanskog jezika

Ivanić za ostanak Srba u institucijama države, Dodik usvajanje rezolucije vidi kao kraj BiH

Veći porez u RS samo na luksuz?

Obeležen dan stradanja Srba u Podrinju

Kolaps zdravstva u RS?

Stranci protiv referenduma u RS!

Referendum u RS u septembru!

Da li je Dodik referendumom promašio metu?

Prevarom do invalidskih penzija

Cena struje na sudu?

Snimak (ni)je montiran

Dodik: Ambasadori pokušavaju da upravljaju zemljama Balkana

'Kupovina poslanika': Još jedna nerazriješena afera u RS

Dodik o žrtvama Srebrenice, britanskoj rezoluciji i Oriću

Evropa otvorila vrata bosanskom mleku

U Evropskom parlamentu bez rezolucije o Srebrenici

Srbima pripala SIPA?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert