stranac.net


www stranac.net
 


 

 

 „Nestaju“ grobovi znamenitih

Izvor: novosti online

Datum:04.06.2013

 

rep-krusevac-groblje

KRUŠEVAC - Koliko je zaista vrednih spomenika, usled nemara, neodržavanja ili neplaćanja zakupnine, u prošlom veku stradalo na Starom groblju u gradu na Rasini niko ne može tačno da kaže. Poslednji spisak značajnih spomenika datira još iz 1968, ali ni tada nije bilo spiska „stradalih“, pa je grupa kruševačkih intelektualaca - još lane - zatražila da se odrede kriterijumi po kojima bi se posebno vodilo računa o obeležjima dragocenim za prošlost grada.

Milovan Erac, novinar u penziji, koji je istraživao sudbinu oko 2.000 humki na Starom groblju, kaže kako se najčešće dešavalo da se grobovi „izgube“ zbog neplaćanja grobarine...

- Upravnici groblja su se smenjivali i, uglavnom, slabo upuštali u to čiji posmrtni ostaci gde leže, da li je pokojnik za života, činjenjem, isplatio zakup i još nas zadužio da grob čuvamo - kaže Erac i dodaje da je među grobovima koji su sigurno uništeni i „večna kuća“ Serafima Negotinca, istaknutog učesnika Timočke bune.

Pukim sličajem, međutim, istovetnu sudbinu nije doživeo i spomenik br. 411, ispod kojeg počivaju posmrtni ostaci arhimandrita Ilariona Vesića (1856 - 1906), crkvenog velikodostojnika, rektora Prizrenske bogoslovije i unuka kapetana Vese Ćirkovića, koji je 1833. oslobodio Kruševac.

- I sam spomenik je bio značajan, jer je njegov autor Petar J. Popović, koji je 1910. konzervirao crkvu Lazaricu - dodaje Milovan Erac. - Te 1991, pozvao me je tadašnji upravnik groblja i zamolio da pogledam spomenik koji je već bio obeležen za rušenje. Srećom, bio sam kod kuće i odmah se obratio tadašnjem episkopu Irineju, što je rezultiralo sprečavanjem svojevrsne katastrofe.

U JKP „Kruševac“ napominju i da - na osnovu Zakona o sahranjivanju i grobljima, te Odluke o grobljima i sahranjivanju - o samim grobnim mestima i nadgrobnim obeležjima brinu korisnici. Obavezan rok počivanja posmrtnih ostataka je deset godina, a potom srodnici i drugi zainteresovani mogu produžiti zakup - ako redovno plaćaju naknadu za korišćenje i održavanje groblja.

- Nažalost, jedini validan dokument koji o ovome imamo još je evidencija Komisije iz daleke 1968, kada je za dvadesetak nadgrobnih spomenika procenjeno da imaju izvesne elemente istorijsko-umetničke vrednosti - objašnjava Miroslav Milojković, rukovodilac RJ „Pogrebne usluge“ u Javnom komunalnom preduzeću. - Među njima su grobno mesto arhimandrita Ilariona Vesića, kao i tri ruska spomenika. Inače, nadgrobni spomenici mahom su stradali usled neodržavanja, pa smo i pomenuto obeležje crkvenom velikodostojniku, koje se bilo prepolovilo zbog sleganja terena, mi renovirali, u saradnji sa Crkvenom opštinom.

VANDALI

Tokom aprila i maja ove godine, oskrnavljeno je tridesetak nadgrobnih spomenika: uglavnom starih, od peščara. Miroslav Milojković, rukovodilac RJ „Pogrebne usluge“ najavljuje da će one koji nisu polomljeni ova služba vratiti u prvobitni položaj do 20. juna.


ISTORIJA

Staro groblje u Kruševcu prostire se na gotovo osam hektara i ima oko 6.000 grobnih mesta, uključujući i 30 grobnica, za koje se redovno plaća naknada na ime održavanja groblja kao objekta. Statistika ukazuje da su od 6. januara 1967, kada je lokalno komunalno preduzeće preuzelo brigu o „večnim kućama“, ovde sahranjena ukupno 9.843 pokojnika.

novosti.rs


[Kruševac: „Nestaju“ grobovi znamenitih]
[Lokali izgoreše redom]
[Rasinski okrug: Loša privatizacija u 25 firmi]
[Uhapšen Dabižljevic, vlasnik preduzeca ''Dabi'']
[Kruševac: Beskucnici još na ulici]
[Krao humanitarnu pomoc od Roma]
[Gde ide naš novac !?]
[Amerikanci kupili Trajal]
[Trajal uskoro u rukama Amerikanaca]
[Binic:"Dogovorili smo se sa Miškovicem"]

 


HTML Comment Box is loading comments...
 

 

[Naslovna] [Srbija] [Rep.  Srpska] [Dijaspora] [ex Yu] [Zanimljivosti] [Sport] [Servis]

Kontakt / Uslovi koriscenja / Marketing / Linkovi