glavniBanner


www stranac.net
 


 

 

Kancer vreba iz česme?

Izvor:novosti onlinet

Datum:23.02.2012

 

 

voj-kikinda-vodovod_310x186KIKINDA - Udruženje potrošača opštine Kikinda ne odustaje od namere da se sazna potpuna istina o vodi iz vodovoda. Predsednik Udruženja Aleksandar Korać i njegov prvi saradnik Dragana Grujić ponovo su zatražili od nadležnih da im se dostave kompletni rezultati analize česmovače, koju je, posle njihove prijave sanitarnoj inspekciji, uradila ali ne i obnarodovala akreditovana laboratorija Zavoda za javno zdravlje u Subotici.

- Neshvatljivo je da nadležne inspekcije odbijaju da nam dostave tražene podatke. Nepošteno je i prema građanima neodgovorno njihovo obrazloženje da to neće da urade jer nismo platili analizu. Rezultati su dokument od javnog značaja za zdravlje stanovništva, koji, kao takav, mora da bude dostupan svima. Ne tražimo, naravno, da se zatvori vodovodni sistem, već samo da se zna šta se u njemu krije - naglašava Korać, uz napomenu da će se, u cilju obelodanjivanja potpune istine o kikindskoj vodi, obratiti Ministarstvu zdravlja.

Grujić, inače specijalista toksikološke hemije, ukazuje da je odavno poznato da je voda koju piju Kikinđani puna opasnih sastojaka. Arsena je, prema najnovijim analizama, primera radi, duplo više nego što je zakonom dozvoljeno. Iz slavine, nažalost, vreba i mnoštvo drugih, po zdravlje štetnijih materija. Simptomatično je i rizično, dodaje Grujić, ubacivanje hlora u vodu koja stiže iz izvorišta. Hlor, poznato je, stvara opasna jedinjenja koja izazivaju kancer.

- Nedopustivo je ignorantsko ponašanje najodgovornijih u sistemu zaštite zdravlja potrošača prema našem zahtevu da se poštuju zakoni Republike Srbije i da nam se jasno odgovori da li je voda koju građani piju i plaćaju zdravstveno ispravna. Prvi i osnovni uslov za to je da se kompletni rezultati analize javno objave, a ne da nam se selektivno, na kašičicu, nude preko medija. Tek tada će se stvoriti uslovi da se ovaj životni problem Kikinđana valjano reši i otklone sumnje - jasan je Grujić.

Voda iz vodovoda u Kikindi je, inače, bljutava i neprijatnog mirisa, pa je kao takvu koristi ko - mora. Ko je pije, uglavnom ima stomačnih muka. Ko ne može da kupi flaširanu vodu, svakodnevno se s balonima i kanisterima gura ispred nekoliko javnih česama, čija voda je podnošljiva za upotrebu, jer prolazi kroz kakvu-takvu filtraciju.

PODRŠKA

Korać veli da borba udruženja za prava potrošača u konkretnom slučaju ipak nije uzaludna.
- Zadovoljni smo što smo ovom akcijom inicirali najavu izgradnje fabrike pijaće vode u Kikindi. Podržavamo takvu investiciju, kojom će se, ako bude realizovana, trajno rešiti problem pijaće vode u našem gradu. Ali pre nego što se to desi, građani imaju pravo da piju kvalitetnu vodu, jer je, uostalom, plaćaju kao da je najispravnija - poručuje Korać
.


[Kancer vreba iz cesme?]

 


HTML Comment Box is loading comments...
 

 

[Naslovna] [Srbija] [Rep.  Srpska] [Dijaspora] [ex Yu] [Zanimljivosti] [Sport] [Servis]

Kontakt / Uslovi koriscenja / Marketing